Grudzień 2018
DZIEŃ DLA NIEPODLEGŁEJ

Dnia  06.10.2018  swój jubileusz 80-lecia obchodziło Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi, należące do najstarszych w Polsce. Na jubileuszowym spotkaniu rozstrzygnięto  konkurs i wręczono nagrody młodzieży szkolnej z okazji towarzyszącego wydarzeniu Ogólnokrajowego Konkursu Plastycznego pt. „Aktywny wypoczynek w Górach Świętokrzyskich”.
Praca plastyczna uczennicy klasy II  Kariny Shpak wykonana pod opieką wychowawcy Katarzyny Pniewskiej została doceniona i zajęła  I miejsce w swojej kategorii wiekowej.
Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła msza święta w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie uczestnicy przyjechali bądź przeszli szlakiem królewskim do schroniska, gdzie obchodzono dalsze uroczystości rocznicowe, wspominając jego historię . Wśród gości obecni byli starosta kielecki Michał Godowski, wicestarosta Zenon Janus, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada, radna powiatowa Danuta Żebrowska oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek. Obecny był Waldemar Domarańczyk, prezes zarządu głównego PTSM.
Powiat kielecki to wymarzony region dla osób chcących odpocząć w malowniczych okolicach z pięknymi walorami przyrodniczymi.  Przy okazji propagując i organizując turystykę służącej zapoznania młodzieży z historią, przyrodą oraz dorobkiem kulturalnym ojczystego kraju.