SPORT
KALENDARZ
Maj 2019
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
oferta edukacyjna

norw1W dniu 16.05.2016 roku z inicjatywy Dyrektor ZSP Nr 5 oraz lektora języka norweskiego Mariusza Brelskiego zorganizowany został II Konkurs wiedzy o kulturze, historii oraz języku Królestwa Norwegii.
Konkurs jest pokłosiem odbywających się w Pałacu zajęć języka norweskiego „Oswoić Wikinga” oraz wpisuje się w strategię promocyjną naszej placówki. Adresowany jest do uczniów ostatnich klas gimnazjalnych z okolicznych powiatów.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody Kieleckiego, Starosty Kieleckiego oraz Konsula Honorowego Konsulatu Królestwa Norwegii w Krakowie.

Swą obecnością zaszczycili nas: Konsul Honorowy Pan Marian Mikołajski oraz Starosta Kielecki Pan Zenon Janus.

Zmagania konkursowe przyciągnęły 21 uczniów z 6 szkół 3 powiatów: kieleckiego, koneckiego i włoszczowskiego.

Laureatami konkursu w kategorii ZSP Nr 5 zostali: 1. Sylwia Świtoń, 2. Dawid Sztandera, 3. Monika Mączyńska.

W kategorii gimnazjów: I miejsce – Michalina Siwiec z Gimnazjum w Bukowej,

II miejsce – Dominik Smołuch z Gimnazjum w Stadnickiej Woli, III miejsce – Aleksandra Wcisło ze Stadnickiej Woli.

Nagrody ufundowane zostały przez Dyrekcję Pałacu, Ambasadę Królestwa Norwegii, Pana Konsula Mariana Mikołajskiego oraz Starostwo Powiatowe w Kielcach. Każdy

z uczestników otrzymał nagrody, dyplom oraz materiały promujące Pałac.

Po zmaganiach konkursowych młodzież oraz opiekunów czekały atrakcje.

Wykład „Norwegia od A do Z” wygłosił Mariusz Brelski. Pod każdą literą alfabetu ukryta była historia i ciekawostki z życia Norwegów. Ciekawy program o języku norweskim zaprezentowały Aleksandra Wawrzoła i Anita Kowalczyk, uczestniczki zajęć „Oswoić Wikinga”.

Zorganizowano także quiz związany z historią, językiem i kulturą Norwegii. Pan Konsul Marian Mikołajski oraz Pan Starosta Zenon Janus wcielili się w rolę ekspertów i prezentowali przygotowane pytania. Dyrektor Teresa Pasowska oraz Pani Magdalena Rowińska wręczały nagrody.

Na prośbę Dyrekcji Konsul Honorowy opowiedział o swojej pracy
oraz roli kierowanej przez niego placówki.

Nie udałoby się zorganizować tego przedsięwzięcia bez wsparcia nauczycieli: Pani  Bożeny Bugajskiej oraz Pani Karoliny Krajewskiej-Brelskiej. Komisję konkursową tworzyły: Pani Magdalena Rowińska oraz Pani Agnieszka Tkacz.

Nieoceniony wkład wnieśli również niezawodni wolontariusze: Natalia Nyga, Maria Satalecka, Olga Walczyńska, Kamil Krzyżanowski, Aleksandra Wawrzoła, Anita Kowalczyk. O oprawę muzyczną zadbali Damian Raczyński oraz utalentowane wokalistki Monika Mączyńska i Angelika Joszko.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy! Osobom zaangażowanym w organizację konkursu serdecznie dziękujemy.

 

Dodaj komentarz