W dniach 13-17 marca 2017 r. pod hasłem „Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją.” obchodzono Jubileuszowy XXV Tydzień Kultury Języka.
Dzień pierwszy – 13 marca 2017 r. Motto dnia: „Bliżej Kultury”.
W tym dniu zainaugurowano obchody Tygodnia. Lekcje języka polskiego poświęcone były kulturze słowa mówionego i pisanego.

W tym dniu odbył  się także maraton czytelniczy dla najmłodszych dzieci z ZS im. Jana Pawła II  Łopusznie.  Uczniowie:Klaudia Kałuża, Izabela Mączyńska, Dominika Gorzelak, Klaudia Smolarczyk, Nikola Soboń, Katarzyna Ciszek, Anna Kabała, Natalia Gołuch, Damian Wawrzoła, Adrian Jas uczestniczyli w akcji „Poczytaj mi, przyjacielu”, podczas której czytali przedszkolakom bajki psychoedukacyjne oraz prowadzili zajęcia muzyczne.

Uczniowie:Bartosz Nyga, Krystian Pasiński i Tomasz Stolarczyk wzięli udział XXIII Wojewódzkim Turnieju Krasomówczym ,,O Laur Demostenesa”, w którym zdobyli wyróżnienia.
Dzień drugi – 14 marca 2017 r. Akcja ,,Czytanie łączy pokolenia”. Głośne czytanie w Centrum Wspierania Rodziny z Uśmiechem w Józefinie.
Uczniowie: Kinga Ciszek, Klaudia Gutyter, Milena Rogula Zuzanna Pałka, Monika Mączyńska, Natalia Gołuch, Żaneta Snoch, Karol Podgórski odwiedzili podopiecznych Centrum w Józefinie. Czytali wiersze i fragmenty powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”.
W szkole zorganizowano Konkurs Ortograficzny, w którym I miejsce zajęła Klaudia Kałuża, II miejsce – Zuzanna Pałka, III miejsce – Łukasz Woś.
Pozostali uczestnicy konkursu to: Klaudia Gutyter, Patrycja Marszałek, Katarzyna Wawrzoła, Karolina Wojtaszczyk, Karolina Orzeł, Piotr Stolarczyk, Bartosz Paczkowski, Piotr Bernacki, Sebastian Ciszek, Adam Wilk, Mateusz Redziak, Bartłomiej Hajduk.
W ramach wewnątrzklasowych konkursów rozwijano uzdolnienia recytatorskie i aktorskie.
Dzień trzeci – 15 marca 2017r. Odbył się szkolny konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, w którym udział wzięli: Izabela Mączyńska, Klaudia Rządkowska, Anna Kabała, Patrycja Dorosławska, Kamil Kałka, Sebastian Sokoluk, Łukasz Woś.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania zdobyli: Anna Kabała i Łukasz Woś.
Konkursie Kaligraficznym I miejsce zajęła Katarzyna Wawrzoła, II – Magda Lizurej.
Dzień czwarty – 16 marca 2017r. Uczniowie wzięli udział w  Powiatowym Konkursie Recytatorskim,,Ecce homo”. Katarzyna Ciszek zajęłaII miejsce, Nikola Soboń – III miejsce. Wyróżnienia zdobyli: Sylwia Świtoń i Jakub Soboń.
W konkursie poezji śpiewanej II miejsce zajęła Marlena Majchrzak, III miejsceMonika Mączyńska.
Uczeń Emil Pawelczyk wziął udział w seminarium „Gdy pasja w duszy gra”,
zorganizowanym w Kieleckim Centrum Kultury. Emil opowiadał o swojej pasji, jaką jest układanie kostki Rubika oraz prezentował swoje umiejętności.
W szkole przeprowadzono akcję ,,Aforyzmy o książkach, czytaniu i bibliotece”,której celem było propagowanie czytelnictwa, podkreślanie roli książki i biblioteki poprzez prezentowanie złotych myśli.
W akcji wzięli udział następujący uczniowie: Klaudia Kałuża, Wiktoria Szymkiewicz, Izabela Mączyńska, Daria Szymańska, Wiktoria Siadul, Cyprian Kotwica, Krystian Pasiński, Damian Wawrzoła, Tomasz Stolarczyk, Bartosz Nyga.
Dzień piąty – 17 marca 2017 r. Podsumowanie  Tygodnia Kultury Języka.
Na lekcjach języka polskiego czytano wybrane fragmenty  ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz wiersze Bolesława Leśmiana(w 140 rocznicę urodzin poety).
Nauczyciele odpowiedzialni za organizację i przebieg XXV Tygodnia Kultury Języka (p. M. Satalecka, p. D. Pruska, p. A. Czaja, p. H. Czeszek) dziękują wszystkim uczniom, którzy reprezentowali szkołę w konkursach oraz uczestniczyli w obchodach Tygodnia.