SPORT
KALENDARZ
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

WP_20160803_0013 sierpnia 2016 r. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie gościł ukraińską młodzież z Winnicy, która przyjechała do Polski w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach porozumienia wymiany międzynarodowej młodzieży z Winnickim Dobroczynnym Stowarzyszeniem „Dom Polski”. Dmytro Skakun, prezes tego Stowarzyszenia i opiekun grupy, podkreślił, że dzieci Polaków, mieszkających w Winnicy biorą udział w licznych przedsięwzięciach kultywujących polskie tradycje i obyczaje,  ale przede wszystkim uczą się języka polskiego, a przyjazd do Polski stworzył taką możliwość, ponieważ na co dzień uczniowie mają bezpośredni kontakt z językiem i polską kulturą.

Wakacyjny pobyt młodzieży wraz z opiekunami w Polsce zaplanowany został od 1 do 11 sierpnia 2016 roku, według wcześniej przygotowanego programu. Zagospodarowaniem jednego dnia zajęła się nasza szkoła. W środę, 3 sierpnia, 18-osobowa grupa wraz z opiekunami rozpoczęła wizytę w Łopusznie od zwiedzania Pałacu Dobieckich i spotkania z dyr. szkoły p. Teresą Pasowską, która serdecznie przywitała młodzież w murach pałacu. Następnie grupa udała się do szkolnego internatu, obejrzała wyposażenie, poznała historię budynku, a po przejściu do kościoła parafialnego w Łopusznie spotkała się z proboszczem ks. Ireneuszem Jakusikiem. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Strawczyna. W miejscu, gdzie urodził się Stefan Żeromski, obok tablicy pamiątkowej i kamiennego obelisku, uczniowie wysłuchali informacji na temat życia i twórczości tego pisarza, a w pobliskim kościele parafialnym zobaczyli miejsce, gdzie pisarz został ochrzczony i gdzie w archiwum przechowywany jest jego oryginalny akt urodzenia z 1864 roku. W zabytkowym kościele w Strawczynie z XVII wieku uczniowie poznali nie tylko jego historię, ale uczestniczyli także w spotkaniu z ks. Krzysztofem Sochackim, który w języku ukraińskim i rosyjskim opowiedział o swoim wieloletnim pobycie na Ukrainie w Charkowie na jednej z parafii. Ze Strawczyna udaliśmy się do Oblęgorka, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia na tle pięknego pałacu i parku otaczającego budynek. Następnie udaliśmy się do Sielpi, gdzie po obiedzie w hotelu na terenie ośrodka wypoczynkowego i obejrzeniu zalewu, zwiedziliśmy Muzeum Zagłębia Staropolskiego, które jest jednym z najcenniejszych, pod względem historycznym, zabytków przemysłowych w kraju i Europie. Placówka mieści się w dawnym zespole walcowni i pudlingarni, powstałym w pierwszej połowie XIX wieku i stanowi oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Z Sielpi udaliśmy się do   Lasocina, gdzie zwiedziliśmy pozostałości zespołu pałacowego z początku XIX wieku. Również w Lasocinie w jednym z gospodarstw przygotowano dla uczestników ognisko integracyjne oraz warsztaty muzyczne we współpracy z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich. Po całym dniu wrażeń uczniowie wraz z opiekunami wrócili do Chęcin, miejsca zakwaterowania.

W trakcie zwiedzania grupie towarzyszyli: p. Halina Czeszek, p. Artur Węgliński, p. Cezariusz Najmrodzki oraz kilku uczniów naszej szkoły. Organizacją ogniska zajęły się: p. Karolina Krajewska-Brelska, p. Agnieszka Chruściak, p. Aneta Kryszczak. Całością koordynowała dyr. szkoły p. Teresa Pasowska.

Na zakończenie warto dodać, że jeszcze w tym miesiącu grupa uczniów z ponadgimnazjalnych szkół z terenu powiatu kieleckiego, w tym nasi uczniowie, w ramach rewizyty wyjedzie na Ukrainę.

Dodaj komentarz