dsc_0338W dniach od 29 stycznia do 5 lutego 2017 roku grupa 16 nauczycieli z 3 powiatowych szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w kursach metodycznych:   „Nowe techniki nauczania”, „Innowacyjne technologie stosowane w procesie nauczania na poziomie szkoły ponadgimnazjalnej”, w ramach realizowanego przez Powiat Kielecki projektu pt. „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli”.

Trzech nauczycieli z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie, pięciu nauczycieli z Zespołu Szkół Nr 2 w Chęcinach oraz ośmiu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie przebywało w miejscowości Portsmouth w Wielkiej Brytanii, by zapoznać się z tamtejszymi dobrymi praktykami w zakresie edukacji. Wyjazd nauczycieli poprzedzony był 50-godzinnym kursem, podczas którego zapoznali się z historią, geografią oraz kulturą Wielkiej Brytanii. W ramach kursu szlifowali oni także słownictwo angielskie, głównie w zakresie edukacji oraz zwyczajów z życia codziennego.

Głównym celem projektu „Wsparcie rozwoju szkół poprzez doskonalenie nauczycieli” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 jest podniesienie wiedzy uczestników wymiany w zakresie stosowania nowych technik nauczania przedmiotów językowych i tzw. „ścisłych” oraz stosowania innowacyjnych technologii w procesie nauczania. Działania projektowe mają przyczynić się do częstszego stosowania przez nauczycieli szkół prowadzonych przez Powiat Kielecki cyfrowych narzędzi edukacyjnych oraz wspierać tworzenie elastycznych ścieżek kształcenia, zgodnych z potrzebami i celami osób uczących się.

Nauczyciele mieli możliwość przypomnienia sobie treści związanych z procesami efektywnej i skutecznej komunikacji, z technikami zarządzania sytuacjami konfliktowymi, poznali ćwiczenia związane z aktywnymi technikami słuchania.

Zajęcia wykładowe nastawione były na uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak przeprowadzić lekcję, by była ona ciekawa, a jej treści na długo zapadły w pamięci uczniów, przynosząc w rezultacie wymierne korzyści. Jak znacząca w procesie kształcenia jest rola nauczyciela. Na te pytania i wiele innych szukali odpowiedzi Uczestnicy wymiany podczas zajęć wykładowo-warsztatowych.

W ramach  wyjazdu nauczyciele odwiedzili jedną z wiodących uczelni o doskonałej reputacji nauczania – University of Portsmouth.

University of Portsmouth to według rankingów jedna z 400 najlepszych uczelni świata i najnowocześniejszych w Wielkiej Brytanii. Jest także dziesiątą najczęściej wybieraną przez zagranicznych studentów. Uniwersytet posiada wiele wyjątkowych centrów badawczych takich jak pierwsze w Wielkiej Brytanii Centrum Badań nad Nowotworami Mózgu, Centrum Kosmologii i Grawitacji lub chociażby Centrum Nauk Biomedycznych i Biomolekularnych.

University of Portsmouth cieszy się wspaniałą reputacją jeśli chodzi o jakość nauczania i wysoki poziom satysfakcji swoich studentów.

W ramach wymiany kulturalnej organizacja TRAINING VISION zorganizowała dla uczestników wycieczkę do Londynu.

Podczas wyjazdu uczestnicy gromadzili materiały z pobytu, notatki, które zostaną wykorzystane m.in. podczas konferencji podsumowującej rezultaty mobilności, gdzie zaprezentowane zostaną pomysły zmian w zakresie wprowadzania nowych technik nauczania, wykorzystujących innowacyjne technologie w procesie nauczania. Ponadto w szkołach zostaną zorganizowane specjalne rady pedagogiczne, podczas których uczestnicy mobilności podzielą się swoimi spostrzeżeniami podczas pobytu w Wielkiej Brytanii ze swoimi kolegami i koleżankami.

Na zakończenie wizyty uczestnicy wyjazdu spotkali się w biurze organizacji „Training Vision” w miejscowości Portsmouth z jej pracownikami i w ramach końcowej ewaluacji wymienili poglądy dotyczące programu wizyty i jego realizacji. W trakcie spotkania uczestnicy projektu wypełnili ankiety ewaluacyjne, a na zakończenie otrzymali certyfikaty, potwierdzające udział w wymianie doświadczeń.

Grupę nauczycieli z Łopuszna stanowili: Danuta Kotwica, Cezariusz Najmrodzki, Wioleta Stachura, Magdalena Rowińska, Beata Przepióra, Katarzyna Sarnat, Agnieszka Sitek i Artur Węgliński, grupę z Chęcin: Izabela Banasik, Edyta Baran, Aneta Jędrycha, Anita Michalska i Magdalena Wodecka, grupę z Bodzentyna: Wioleta Duda, Agnieszka Łapka i Magdalena Matus.