W dniu 27 marca nasza szkoła stała się miejscem rozprawy sądowej przeciwko Jackowi Soplicy – bohaterowi epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Inicjatorami symulacji rozprawy sądowej byli uczniowie klasy IIa liceum o profilu prawno-policyjnym. Zajęcia zostały przygotowane w ramach projektu edukacyjnego zgodnie z obecną procedurą karno-procesową, którą wychowankowie poznali na zajęciach z prawa.

Spowiedź Jacka Soplicy przedstawiona przez Adama Mickiewicza pozwoliła stworzyć dokumentację procesową w postaci notatek policyjnych, oględzin miejsca zdarzenia i rzeczy, przesłuchania świadków, wydania listów gończych, wydania postanowień o przedstawieniu zarzutów oraz sporządzenia aktu oskarżenia. Zadaniem uczniów było przygotowanie zeznań świadków i oskarżonego. Nasz pałac stał się zamkiem Horeszków, a sala kominkowa – miejscem rozprawy sądowej. Uczniowie wcielili się w role: prokuratora, obrońców, sędziów oraz świadków i oskarżonego.
Symulacja rozprawy została zaprezentowana dla uczniów klas Ia IIa, Id i IId, w których jest realizowana innowacja prawno-policyjna. Inscenizacja przybliżyła zakres czynności procesowych odbywających się w sądach naszego kraju. Koordynatorem ww. projektu był Pan Artur Szkot – nauczyciel innowacji prawno-policyjnej.