W dniu 17.12.2014 r. uczniowie ZSP Nr 5 w Łopusznie wzięli udział w warsztatach „KAPKAZY – SZKOŁA WRAŻLIWOŚCI”. Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu „Firma marzeń”.

Uczestniczyło w nim 19 uczniów z klas IIIG oraz IIA –  pod opieką p. Anety Kryszczak i p. Aliny Kwapisińskiej. Program zajść składał się z 5 części. Warsztaty rozpoczęły się sztuką teatralna pt. „Bajka o diable i babie”, po której uczniowie mieli niebywałą okazję porozmawiaæ z aktorami i tym samym autorami przedstawienia. Bajka została wystawiona w starej stodole, gdzie oprócz sceny znajduje się również galeria ceramiki i malarstwa.

Część druga to warsztaty zielarskie i spotkanie z Zielichą. Zajęcia poprowadziła praktykująca zielarka, która opowiedziała o właściwościach leczniczych ziół. Przyrządzony został napar, którego wszyscy skosztowali. Trzecia część to warsztaty ceramiczne. Prowadząca przedstawiła wiele zastosowań gliny, m.in. w budownictwie, kosmetologii i jako tworzywo służące artystom. Młodziez mogła się o tym przekonaæ wykonując własnoręcznie gliniane postacie. Kolejnym punktem programu były warsztaty kulinarne pt. „Laboratorium swojskiego smaku”. Uczniowie poznali tajniki tradycyjnego wypieku chleba i wyrobu białego sera. Po degustacji oponków serowych, każdy własnoręcznie wykonał i upiekł „podpłomyki”. Pełen wrażeń dzień zakończył się wspólnym posiłkiem. Uczniowie wzbogacili się o wiedzę jaką trudno byłoby zdobyć w teorii.