szwajcaria1W dniach 5-12 września 2015, grupa 5 uczennic z naszej szkoły (Marlena Marczak, Marta Gębska, Karolina Czupryńska, Paulina Staciwa, Magdalena Maciążek) brała udział w wizycie studyjnej do Szwajcarii organizowanej w ramach programu „Góry Świetokrzyskie naszą przyszłością”. Wizyta realizowana była przez Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej z siedzibą w Sandomierzu w ramach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy.

Pierwsza część wizyty odbyła się w Kantonie Valais, którego stolicą jest Sion. Pobyt miał na celu zapoznanie uczestników z przykładami dualnego kształcenia zawodowego w turystyce, gastronomii i hotelarstwie oraz zawodach z nimi powiązanych. Wizyta koncentrowała się na pokazaniu dobrych praktyk w zakresie programów nauczania na poziomie średniego oraz uniwersyteckiego szkolnictwa zawodowego. Zwiedziliśmy między innymi L’Ecole professionnelle  commerciale te artisanale de Sion (zwiedzanie kuchni, pomieszczeń gospodarczych, laboratorium piekarniczego oraz rzeźni), Uniwersytet Nauk Stosowanych HES-SO. Zobaczyliśmy także zakład piekarniczy i uczestniczyliśmy w warsztatach wyrobu czekolady.
Druga część wizyty odbyła się w Kantonie Vaud, którego stolicą jest Lozanna. Pobyt w regionie miał na celu zapoznanie uczestników z dualnym kształceniem w sektorze winiarskim, w rolnictwie oraz serowarnictwie, a także z przykładami innowacyjnych przedsiębiorstw, start-upów oraz inkubatorów przedsiębiorczości. Wizyta przebiegała malowniczą trasą wzdłuż jeziora Genewskiego. Agrologie Marcelin to szkoła rolnicza, której zwiedzanie dostarczyło nam najwiecej pozytywnych wrażeń.
Znalazł się rownież czas na zwiedzanie typowo turystycznych zakątków Szwajcarii takich jak Cheateau de Chillon. Cały nasz pobyt odbywał się w alpejskiej części Szwajcarii, co stanowiło niezwykłą atrakcję turystyczną.