październik 2024

Dzienne Archiwa: 17 października 2024

,,Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać” – ta myśl Marka Twaina stała się hasłem przewodnim uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej połączonych z równie podniosłym ślubowaniem uczniów klas pierwszych, które odbyły się 15 października 2024 r. w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Oba wydarzenia swoją obecnością uświetnili znamienici Goście: Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach Pani Izabela Piasecka, Pracownica tego Wydziału Pani Anna Dudek, Radni Powiatu Kieleckiego Panowie Sławomir Stelmaszczyk i Łukasz Woźniak, przedstawicielki Rady Rodziców Panie Katarzyna Dzwonek i Karolina Suliga oraz emerytowane Panie nauczycielki i emerytowani pracownicy obsługi naszej szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Prędota-Gad powitała zebranych i wprowadziła w atmosferę wydarzenia. Następnie Pani Dyrektor odczytała podniosły akt ślubowania, a reprezentanci klas pierwszych złożyli przysięgę na sztandar szkoły, w myśl roty zapewniając o szacunku i godnym reprezentowaniu Szkoły.

Po oficjalnym włączeniu pierwszoklasistów w poczet uczniów, Pani Dyrektor życzyła im wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz czerpania satysfakcji z własnego rozwoju. Na ręce Przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kielcach – organu prowadzącego – złożyła natomiast serdeczne podziękowania za stałe wsparcie placówki w jej działaniach, ogromną przychylność oraz dbałość o rozwój infrastruktury zewnętrznej i zapewnianie komfortowych warunków do zdobywania wiedzy. Również Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Pani Izabela Piasecka w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wiedzy i edukacji w dzisiejszym świecie oraz piękna, jakie niesie wykonywanie zawodu nauczyciela – jednego z tych, który związany jest z powołaniem. Miłe i motywujące były słowa Pani Dyrektor o wyjątkowej atmosferze naszej szkoły, profesjonalnej kadrze i gościnności, z jaką tu się spotyka. Panowie Radni przypomnieli natomiast o odpowiedzialności, jaka związana jest z wychowywaniem młodego człowieka i kształtowaniem w nim dobrych postaw. Zaapelowali do pierwszoklasistów, by poważnie traktowali słowa złożonej przysięgi i stawali się godnymi reprezentantami szkoły.

Niezwykle wzruszającym punktem uroczystości okazał się benefis długoletniej Nauczycielki naszej szkoły Pani Profesor Heleny Neugebauer, która zajmująco opowiedziała o swojej drodze do zawodu nauczyciela fizyki – niełatwym dzieciństwie w czasie wojny i okupacji, determinacji, z jaką zdobywała wiedzę, a w końcu o doświadczeniu zawodowym i długoletniej pasji do tej pracy. Pani Profesor podkreśliła, że zawód nauczyciela jest najpiękniejszym zawodem świata, a widok uczniów, którzy właśnie w szkole dorastali i dojrzewali, a potem już sami kroczyli po ścieżkach losu, jest bezcenny i zawsze przynosi wiele radości i wzruszeń. Opowieść Pani Profesor została nagrodzona gromkimi brawami, a Dyrekcja Szkoły wręczyła Wyjątkowemu Gościowi obraz przedstawiający zabytkowy, łopuszański Pałac, z którym przecież Pani Profesor związała całe swoje życie zawodowe. Następnie głos ponownie zabrała Pani Dyrektor, która nawiązała do kolejnej rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej i podziękowała gronu pedagogicznemu oraz pracownikom administracji i obsługi za rzetelną pracę i poświęcenie. Wyróżnieni nauczyciele, jak również pracownicy administracyjni i obsługi, zgodnie z tradycją, zostali uhonorowani przyznawaną corocznie Nagrodą Dyrektora Szkoły. Miłym akcentem uroczystości była krótka część artystyczna, podczas której swój talent zaprezentował szkolny zespół wokalny oraz podziękowania dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli przekazane w imieniu wszystkich uczniów z rąk przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Kacpra Gładzika.
Wszystkim pierwszoklasistom dziękujemy za wybór naszej szkoły oraz życzymy wielu sukcesów naukowych. Grono pedagogiczne i pracowników obsługi prosimy o przyjęcie życzeń zadowolenia, wytrwałości i cierpliwości. Niech nie opuszcza Państwa pasja i zaangażowanie w codziennej pracy.

Każdy człowiek powinien dbać o swoje zdrowie psychiczne, które ma zasadnicze znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia i jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Kiedy czujemy się dobrze pod względem psychicznym, możemy wydajnie pracować, uczyć się, cieszyć się czasem wolnym.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole zostały podjęte działania, które mają na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego.
Zachęcamy naszą społeczność szkolną do zapoznania się z gazetką informacyjną (drugie piętro) gdzie można wylosować dla siebie pozytywne przesłanie, ponieważ „słowa mają moc”.