XXXI Tydzień Kultury Języka odbywał się w dniach 13-18 marca 2023. Motywem przewodnim projektu w 2023 roku były słowa Wisławy Szymborskiej  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.  W ramach tego projektu w PZS w Łopusznie zostały zrealizowane ciekawe przedsięwzięcia: konkursy wiedzy, quizy, warsztaty poetyckie, biblioteczne, spotkania tematyczne, prezentacje multimedialne.

Na spotkaniu podsumowującym TKJ dyr. szkoły p. Agnieszka Prędota- Gad podziękowała wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w konkursach oraz innych formach działań zaproponowanych przez polonistów. Następnie zostały wręczone dyplomy i nagrody w konkursach szkolnych.

Poniżej przedstawiamy działania przeprowadzone w naszej szkole w ramach TKJ oraz laureatów konkursów:

• Inauguracja Tygodnia Kultury Języka – spotkanie ogólne z dyrekcją szkoły, polonistami, uczniami, przedstawienie celów TKJ oraz planu działań
  • „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej” –multimedialna prezentacja przygotowana przez uczennice kl. IIIB Klaudię Kolasę i Faustynę Chruściak
  • Prezentacja scenek tematycznych połączonych z recytacją wierszy Wisławy Szymborskiej przygotowana przez uczniów kl. IIIA
  • Czytanie poezji Wisławy Szymborskiej przez dyrekcję oraz wybranych uczniów podczas wspólnego spotkania poświęconego twórczości noblistki
  • Spotkanie z dr Alicją Trukszyn – głównym instruktorem ds. upowszechniania kultury ludowej, pracownikiem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach i prelekcja na temat tradycji i obyczajów ludowych w Polsce  w okresie wielkanocnym
  • Przygotowanie gazetki ściennej na temat Tygodnia Kultury Języka oraz życia i twórczości Wisławy Szymborskiej
  • Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii

I miejsce –  Maja Gołda z kl. IIIG

II miejsce – Natalia Krasoń z kl. IIIG

III miejsce – Weronika Czeszek z kl. IVC i Urszula Maciejewska z kl. IA

• Konkurs na „Najciekawszą interpretację wierszy Wisławy Szymborskiej”

I miejsce – Wiktoria Mogieła z kl. IIA

II miejsce – Kacper Baranek z kl. IIA

III miejsce – Wiktoria Kuder z kl. IVB

• Międzyklasowy Drużynowy Quiz Literacki

Laureaci:

I miejsce –  drużyna z kl. IVC (Aleksandra Kasprzyk, Alicja Palacz, Kamila Łapot)

II miejsce – ex aequo kl. IIIA (Maciej Pruski, Magdalena Piotrowska, Klaudia Dziuba) i IIA (Zuzanna Bernat, Kacper Gładzik, Maciej Łuszczyński)

III miejsce –  kl. IA (Daria Macikowska, Urszula Maciejewska, Aleksandra Dudek)

Ponadto odbyły się:

• Quizy i konkursy klasowe z literatury polskiej
  • Warsztaty biblioteczne dla najlepszych czytelników w szkole
  • Promocja czytelnictwa na lekcjach wychowawczych
  • Czytanie fragmentów wybranych wierszy Wisławy Szymborskiej, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera (Patronów roku 2023) w radiowęźle szkolnym.

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy.

ZESPÓŁ POLONISTÓW

Podsumowanie Tygodnia Kultury Języka 2023 w PZS w Łopusznie

• Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii

I miejsce –  Maja Gołda z kl. IIIG

II miejsce – Natalia Krasoń z kl. IIIG

III miejsce – Weronika Czeszek z kl. IVC i Urszula Maciejewska z kl. IA

• Konkurs na „Najciekawszą interpretację wierszy Wisławy Szymborskiej”

I miejsce – Wiktoria Mogieła z kl. IIA

II miejsce – Kacper Baranek z kl. IIA

III miejsce – Wiktoria Kuder z kl. IVB

• Międzyklasowy Drużynowy Quiz Literacki

Laureaci:

III miejsce –  kl. IA (Daria Macikowska, Urszula Maciejewska, Aleksandra Dudek)

Ponadto odbyły się:

• Quizy i konkursy klasowe z literatury polskiej
  • Warsztaty biblioteczne dla najlepszych czytelników w szkole
  • Promocja czytelnictwa na lekcjach wychowawczych

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy.

ZESPÓŁ POLONISTÓW