XXX Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka odbywał się w dniach 14-19 marca 2022. Motywem przewodnim w tym roku było hasło: „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”. W ramach tego projektu w PZS w Łopusznie zostały zrealizowane, zaplanowane   przez zespół polonistów, ciekawe przedsięwzięcia: konkursy wiedzy, quizy, warsztaty poetyckie, biblioteczne, historyczne, prezentacje multimedialne.

28 marca 2022 roku odbyło się spotkanie podsumowujące Tydzień Kultury Języka. Dyr. szkoły p. Grażyna Bekier podziękowała wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w konkursach i pozostałych formach działań zaproponowanych przez polonistów. Następnie zostały  wręczone dyplomy i nagrody w konkursach szkolnych.

Poniżej przedstawiamy laureatów konkursów oraz przeprowadzone różnorodne przedsięwzięcia, które cieszyły się zainteresowaniem uczniów.

• Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii

I miejsce – Amelia Bednarczyk z kl. IE

II miejsce – Maja Gołda z kl. IIG

III miejsce – Zuzanna Bernat i Maria Noga z kl. IA

• Konkurs Wiedzy „Romantyzm w Polsce”

I miejsce –  Weronika Czeszek z kl. III C

II miejsce – Paweł Pękala  z kl. IIB

III miejsce – Anna Najmrodzka z kl. IIB

Wyróżnienia – Martyna Spurek i Weronika Będkowska z kl. IIIC

• Konkurs literacki (dowolna forma, z motywem przewodnim „Poszukiwanie autorytetu/autorytetów”)

I miejsce –  Julia Wnuk z kl. IIB

II miejsce – Dagmara Komisarczyk z kl. IIIC

III miejsce –  Paweł Pękala  z kl. IIB

Wyróżnienia – Wiktoria Ambur z kl. IIIC

• „Niezwykli Polacy – autorytety” – multimedialne prezentacje własne uczniów (sylwetki: M. Konopnickiej, M. Grzegorzewskiej, B. Schulza, J. Wybickiego)
  • Czy jesteś znawcą polskiego romantyzmu? – quizy klasowe
  • Konkursy klasowe zaplanowane przez polonistów dla poszczególnych klas
  • Warsztaty biblioteczne dotyczące poezji romantycznej
  • Warsztaty klasowe „Autorytety w historii”
  • Warsztaty poetyckie dotyczące poezji współczesnej
  • Wykład połączony z dyskusją „Nie bądź obojętny’’. Przemówienie Mariana Turskiego jako wskazówka dla młodzieży.
  • Konkursy klasowe: Sztuka mówienia i autoprezentacji „Przedstaw się w ciekawy sposób’’
  • Czytanie fragmentów utworów polskiego romantyzmu w radiowęźle szkolnym – codziennie na wybranych przerwach

Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w obchodach Tygodnia Kultury Języka w następnym roku.

ZESPÓŁ POLONISTÓW