18 listopada br. dwaj nasi licealiści z klasy IIB – Paweł Pękala i Kamil Szymczyk – pod opieką nauczyciela historii dra Piotra Starzyka – wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Wiedzy Historycznej, zorganizowanym przez Bibliotekę Centrum Kultury w Piekoszowie, w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”. Uczniowie odnieśli sukces: Paweł Pękala – wywalczył III miejsce i został laureatem konkursu, zaś Kamil Szymczyk uplasował się na IV pozycji.

W konkursie, którego honorowymi patronami byli Wojewoda Świętokrzyski oraz Wójt Gminy Piekoszów, wzięło udział kilkanaście dwuosobowych zespołów ze szkół województwa świętokrzyskiego. Celem konkursu było budzenie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego oraz upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o dziejach naszej Ojczyzny. Niniejsza edycja dotyczyła ruchu oporu oraz akcji partyzanckich na Kielecczyźnie w latach 1939–1945, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Hubalczyków, Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. Tematykę tę rozszerzono o historię walk żołnierzy ZWZ/AK z okupantem niemieckim i sowieckim na Kresach Wschodnich.

Konkurs składał się z dwóch etapów, z których pierwszy polegał na udzieleniu odpowiedzi na pytania zestawione w siedmiu modułach. Należy podkreślić, iż w tym etapie drużyna naszych licealistów zajęła I miejsce i awansowała do drugiego etapu.

W drugim i ostatnim etapie konkursu, do którego dostały się 4 najlepsze drużyny, każdy z uczestników musiał zaprezentować swoją wiedzę indywidualnie – odpowiadając przed komisją na zadane pytania. Nabyta przez naszych uczniów wiedza pozwoliła im na uzyskanie III i IV lokaty.

Pawłowi i Kamilowi serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy wszelkiej pomyślności w kolejnych konkursach historycznych!