Internat jest placówką opiekuńczo – wychowawczą przeznaczoną dla uczniów PZS w Łopusznie. Placówka zapewnia wychowankom opiekę i wychowanie. Realizuje swoje zadania we współpracy ze Szkołą, rodzicami (opiekunami prawnymi) i wychowankami.

Internat przede wszystkim zapewnia wychowankom zakwaterowanie i wyżywienie. Stwarza warunki do nauki, rozwijania zainteresowań i uczestnictwa w życiu kulturowym.
Wykwalifikowana kadra pedagogiczna gwarantuje całodobową opiekę. Uczniowie mogą liczyć na pomoc swoich opiekunów nie tylko w przygotowaniu do zajęć lekcyjnych, ale także w rozwijaniu swoich pasji i zainteresowań. Panująca w internacie atmosfera przyczynia się zapewne do tego, że z roku na rok zwiększa się liczba mieszkających wychowanków.
Placówka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnej młodzieży. Budynek jest regularnie modernizowany i dostosowywany do potrzeb mieszkańców. Podopieczni mają do swojej dyspozycji nowocześnie umeblowane pokoje, kuchnię, świetlicę i małą bibliotekę.
Każdego wychowanka obowiązuje rozkład dnia codziennego, regulamin internatu oraz przepisy BHP.
Dużym atutem internatu jest jego położenie. Zabytkowy budynek usytuowany jest w samym centrum Łopuszna, a od szkoły oddziela go jedynie malowniczy park.