SPORT
KALENDARZ
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

W minioną sobotę, 24 stycznia br. dwaj nasi uczniowie z klasy III A LO o profilu policyjno-prawnym: Radosław Petrus i Adrian Skrzypczyk, pozostający pod opieką p. Piotra Starzyka, wzięli udział w etapie okręgowym (wojewódzkim) LVI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który odbył się w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Zobacz też: http://www.owpsw.edu.pl/ Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu uczniów reprezentujących licea ogólnokształcące województwa Świętokrzyskiego, wyłonionych w zawodach szkolnych 28 listopada 2014 r.

Historia Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i ¦wiecie Współczesnym sięga 1959 r., kiedy to redakcja czasopisma „Dookoła Świata” przeprowadziła Ogólnopolską Olimpiadę Szkolnych Lig Quizowych. Od 1991 r. organizuje ją Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie do 2013 r. realizowana była przez Instytut Nauk Politycznych, a od roku szkolnego 2013/2014 jej organizację przejął Instytut Europeistyki tej uczelni.

Dzięki hojności sponsorów laureaci i finaliści niniejszej olimpiady rokrocznie otrzymują liczne nagrody finansowe i rzeczowe, a 30 najlepszych uczestników wyłonionych w etapie centralnym (ogólnopolskim) otrzymuje indeksy niemal wszystkich uniwersytetów w Polsce, otwierające im drogę na wiele kierunków społecznych, ekonomicznych, na prawo a także na kierunki humanistyczne.
Sobotnie zawody okręgowe, w których wzięli udział nasi wyżej wymienieni uczniowie, składały się z dwóch etapów: pisemnego, który polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komitet Główny na podstawie programu stałego i zmiennego, oraz ustnego polegającego na udzieleniu poprawnych odpowiedzi na pytania problemowe.
Bardzo trudny test, z którym przyszło się zmierzyæ naszym przedstawicielom w czasie 60 minut, składał się z zadań sprawdzających wiedzę z zakresu procesów i zjawisk społeczno-politycznych współczesnego świata. Sprawdzał on także umiejętności przyswajania treści wykraczających poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie, oraz zdolnośæ do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości.
Oczekując na wyniki z testu zawodnicy mieli okazję uczestniczyæ w spotkaniu z posłem do Parlamentu Europejskiego p. Bogdanem Wentą, a następnie wysłuchaæ interesującej prezentacji „70 lat Polski w ONZ”, którą przedstawił p. Rafał Zajęcki, konsultant ds. europejskich w Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Kielcach.
Do etapu ustnego zakwalifikowało się jedynie 8 uczniów z najlepszych liceów ogólnokształcących województwa świętokrzyskiego, wśród których znale¼li się dwaj nasi uczniowie. Etap finałowy składał się z odpowiedzi ustnych na zawiłe pytania problemowe przygotowane przez Komitet Główny Olimpiady. Etap ten wyłonił 5 laureatów wojewódzkich. Nasi uczniowie osiągnęli sukces! Radosław Petrus zajął znakomite II miejsce, zaś Adrian Skrzypczyk osiągnął bardzo dobrą VII lokatę. Wielkie Gratulacje i Słowa Uznania!
Cała ósemka finalistów otrzymała cenne nagrody od Organizatorów. Główną nagrodą dla Radosława Petrusa oraz czterech pozostałych laureatów jest wycieczka do Brukseli ufundowana przez europosłów: p. Bogdana Wentę i p. Czesława Siekierskiego.
Piątka laureatów wojewódzkich, wśród nich nasz uczeń Radosław Petrus, będzie reprezentować województwo świętokrzyskie i swoje szkoły w zawodach centralnych (ogólnopolskich) na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 14–15 marca br. Życzymy im najlepszych wyników!