maj 2024

Miedz konkurs o NorwegiiW dniu 18 maja 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie odbył się Międzyszkolny konkurs o kulturze, historii oraz języku Królestwa Norwegii. Patronat nad konkursem objęli Konsul Honorowy Ambasady Królestwa Norwegii w Krakowie oraz Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Swoją obecnością uświetnili imprezę Świętokrzyska Kurator Oświaty Pani Małgorzata Muzoł oraz w imieniu Pani Poseł Marzeny Okły-Drewnowicz Pan Michał Cichocki, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie poprzedniej kadencji.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie z 6 gimnazjów: Gimnazjum Nr 1 w Radoszycach, Gimnazjum ze Stadnickiej Woli, Gimnazjum Nr 2 w Łopusznie przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II, I Publicznego Gimnazjum w Słupi Koneckiej, Gimnazjum przy Zespole Szkół w Grzymałkowie, Publicznego Gimnazjum w Krasocinie oraz uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie.

Konkurs miał charakter dwuetapowy. I etap na poziomie szkół gimnazjalnych odbył się w ostatnim tygodniu kwietnia. Do II finałowego etapu, który odbył się w dniu 18 maja 2015 roku o godz. 09.30 w Pałacu, zakwalifikowało się 17 gimnazjalistów oraz 7 uczniów naszej szkoły.

Za koordynację tego wydarzenia odpowiadała Pani Karolina Krajewska-Brelska natomiast bezpośrednio w realizację i przygotowanie konkursu zaangażowani byli Pani Bożena Bugajska i Pan Mariusz Brelski.

Ogromnym wsparciem dla organizatorów były również działania wolontariuszy, uczniów naszej szkoły, którymi kierowała Natalia Nyga uczennica kl. IA.

Rywalizacja w konkursie była bardzo wyrównana, uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania, aż trzykrotnie przeprowadzano dogrywkę w celu wyłonienia laureatów.

Laureaci konkursu w kategorii gimnazjum:

1. Jakub Łosiak – Gimnazjum w Grzymałkowie; opiekun p. Grażyna Staciwa.
  2. Dominik Smołuch – Gimnazjum w Stadnickiej Woli; opiekun p. Paweł Grot.
  3. Weronika Śliwak – Gimnazjum w Stadnickiej Woli; opiekun p. Paweł Grot.
  4. Piotr Stolarczyk – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie; opiekun p. Krzysztof Zimny.
  5. Anita Gawlik – I Publiczne Gimnazjum w Słupi Koneckiej; opiekun p. Stanisław Górski.
  6. Szymon Bach – Gimnazjum w Grzymałkowie; opiekun p. Grażyna Staciwa.

Laureaci konkursu w kategorii szkoła ponadgimnazjalna:

1. Sebastian Sokoluk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie; opiekun p. Bożena Bugajska.
  2. Kamil Krzyżanowski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie; opiekun p. Cezariusz Najmrodzki.
  3. Justyna Chajczyk – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Łopusznie; opiekun p. Cezariusz Najmrodzki.

O oprawę muzyczną konkursu zadbała Pani Agata Świeboda, która przygotowała do występu zespół muzyczny złożony z uczniów Pałacu. Swoim wokalem uświetniła imprezę również Justyna Szymkiewicz ucz. klasy II LO ZSP Nr 5 w Łopusznie.

Dodatkową atrakcją w ramach dnia konkursowego była pokazowa lekcja języka norweskiego przygotowana i przeprowadzona przez tegoroczne maturzystki i jednocześnie uczestniczki warsztatów „Oswoić Wikinga” Dominikę Grochocką i Darię Palacz.

Pan Mariusz Brelski wystąpił z prelekcją „Norwegia od A do Z”, w której znalazły się fakty i ciekawostki dotyczące kultury, historii i gospodarki tego skandynawskiego państwa.

Dla wszystkich uczestników oraz gości został zorganizowany quiz wiedzy o Norwegii z nagrodami w postaci słodyczy, książek oraz gadżetów.