nowegia1Dyrekcja ZSP Nr 5 w Łopusznie zorganizowała bezpłatne zajęcia z jez. norweskiego dla swoich uczniów : „Oswoić Wikinga. Warsztaty z języka, kultury i historii Norwegii.” Zajęcia prowadzi Mariusz Brelski: norwegofil, pasjonat literatury i kultury Skandynawii.

ZSP  Nr 5 jest jedyna tego typu placówka szkolna  w naszym województwie gdzie młodzież może poznać nieodpłatnie język Wikingów.
Jak twierdzi Mariusz Brelski norweski to najłatwiejszy spośród języków skandynawskich.  Lektor rozwiewa  obawy, iż język norweski  jest trudniejszy niż język angielski czy hiszpański. Jego zdaniem wymowa, która na początku wydaje się barierą nie do przejścia, w rzeczywistości możliwa jest do szybkiego opanowania.
    Zdaniem Mariusza Brelskiego trudno zliczyć powody dla których warto uczyć się jez. norweskiego. Lektor  wśród tych najważniejszych wymienia:

1.    Znajomość norweskiego otwiera możliwości zdobycia pracy w Norwegii. W 5 mln  Królestwie Norwegii mieszka i pracuje już 120 tys. Polaków.
2.    Zarobki w tym kraju należą do jednych z najwyższych na świecie.
3.    To tak¿e możliwość zdobycia dobrze płatnej pracy w Polsce. Takie norweskie koncerny jak Statoil, Nordea czy DNB poszukują osób posługujących się językiem norweskim.
4.    Norwegia jest wspaniała dla podróżników ceniących niezależność i niepowtarzalną przyrodę.
5.    Połączenia lotnicze między Norwegią a Polską są bardzo dogodne i niedrogie. Podróż
z Katowic, Krakowa czy Gdańska do Oslo i Bergen  jest znacznie szybsza niż dostanie się z tych miast do Warszawy.
6.    Norwegia jest uważana za najlepszy do życia kraj. Kolejny rok z rzęu, wg badañ ONZ, wskaźnik rozwoju społecznego Norwegii jest najwyższy na świecie.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w pt. w godz. 14-16. Starosta grupy został  Adrian Chwaściński do którego mogą się zgłaszać osoby chcące rozpaczać swoja przygodę z językiem Wikingów. Rekrutacja na zajęcia jest wciąż prowadzona.