Marzec 2019
« Lut

W dniach 11 –16 marca 2019 r. w województwie świętokrzyskim  odbędzie się wielkie święto języka ojczystego – XXII Tydzień Kultury Języka. Tegoroczne hasło brzmi: „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”. Ideą projektu jest budowanie świadomości dotyczącej roli języka ojczystego w życiu osobistym, zawodowym i społecznym, upowszechnienie kultury języka wśród młodzieży oraz popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury.

Powiatowy Zespół Szkół, jak co roku, czynnie włączy się w obchody Tygodnia Kultury Języka. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Zaplanowane działanie to m.in:

• Szkolny Konkurs Ortograficzny wyłaniający Mistrzów Ortografii, którzy będą reprezentować szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym w Chęcinach
  • Szkolny Konkurs Recytatorski wyłaniający uczestników Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Ecce Homo”
  • Konkurs wiedzy adresowany do uczniów klas maturalnych sprawdzający znajomość lektur szkolnych
  • prelekcja dla uczniów klas drugich – „Poetki miłości”, dotycząca życia i twórczości Safony, M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz H. Poświatowskiej.
  • wyjazd na UJK w Kielcach do Instytutu Filologii Polskiej na cykl wykładów na temat języka kultury i języka komunikacji
  • wycieczka do Studnia Telewizji Polskiej do Warszawy

Nauczyciele języka polskiego oraz biblioteka szkolna serdecznie zapraszają do włączenia się w obchody Tygodnia Kultury Języka.