SPORT
KALENDARZ
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

krakow1W dniu 2 grudnia br. uczniowie z klas I A, I D, II A i II G pod opieką p. Piotra Starzyka i p. Agnieszki Chruściak wybrali się do Krakowa. Głównym celem wycieczki była wizyta w Muzeum Archeologicznym oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich i obejrzenie ekspozycji dotyczących starożytnych cywilizacji, których problematyka jest omawiana na lekcjach historii na poziomie rozszerzonym.

W Muzeum Archeologicznym szczególnie zaciekawił uczniów zbiór Bogowie starożytnego Egiptu, pochodzący m.in. z wykopalisk w el-Gamhud przeprowadzonych przez polskiego egiptologa Tadeusza Smoleńskiegow latach 1907–1908. Kolekcję wzbogacono także o znaleziska pochodzące z wykopalisk niemieckiego archeologa Hermana Junkeraw Gizie w 1913 roku oraz o zabytki z muzeum żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich walczących podczas II wojny światowej w Egipcie.Uczniowie obejrzeli również wystawy:Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera – cenne naczynia, tkaniny i ozdoby z Peru, które stanowią część kolekcji stworzonej przez polskiego inżyniera Władysława Klugera; Garncarstwo prehistoryczne – poświęcone historii garncarstwa na ziemiach polskich od czasów pojawienia się pierwszych naczyń glinianych w VI tysiącleciu p.n.e. do XII wieku n.e.; Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski – trzyczęściową wystawę dotyczącą środowiska przyrodniczego i zdobywania pożywienia, sposobach zapewnienia bezpiecznego schronienia oraz zagadnień związanych z dniem codziennym dawnych Małopolan. Ponadto zobaczyli wystawę czasową Życie codzienne w Małopolsce w czasach chrztu Polski, na której zaprezentowane zostały zabytki archeologiczne z Krakowa i jego najbliższej okolicy pochodzące z X–XI wieku.

W Muzeum Książąt Czartoryskich uczniowie obejrzeli Galerię Sztuki Starożytnej, gdzie eksponowane są zabytki starożytnych cywilizacji śródziemnomorskich – Egiptu, Grecji, Rzymu, Fenicji, Palestyny, Kartaginy – należące do zbiorów rodziny Czartoryskich, Muzeum Narodowego w Krakowie i do depozytu rodziny Potockich z Krzeszowic. Zgromadzone tam obiekty pochodzące z okresu od III tysiąclecia p.n.e. do IV wieku n.e. odznaczają się dużą różnorodnością pod względem materiału i technik wykonania, a dziełom sztuki towarzyszą przedmioty codziennego użytku: obok marmurowych rzeźb i płaskorzeźb znajdują się sarkofagi terakotowe i drewniane, mozaika, fragmenty malowideł ściennych, drobna plastyka, ceramika, biżuteria, naczynia szklane oraz obiekty z brązu.

W drodze do muzeów uczniowie mogli podziwiać zabytki średniowiecznego i nowożytnego Krakowa, m.in.: Barbakan i fragment murów obronnych, Bramę Floriańską, kamienice mieszczańskie, kościół Mariacki, Sukiennice, Pałac Arcybiskupi z oknem papieskim. Oczywiście nie obyło się bez pamiątkowych fotografii, które po latach przypomną o tej wspaniałej wycieczce.

 

Dodaj komentarz