maj 2024

,,Umarłych wieczność dotąd trwa,/dokąd pamięcią im się płaci./Chwiejna waluta. Nie ma dnia,/by ktoś wieczności swej nie tracił.” – te słowa Wisławy Szymborskiej z wiersza ,,Rehabilitacja” można uczynić mottem ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki ,,Szkoła Pamięta”, która jest organizowana już od pięciu lat. Jej celem jest upamiętnienie przez szkoły ważnych historycznych rocznic, wydarzeń oraz postaci – także związanych z dziejami lokalnej społeczności – a przy tym dzielenie się podjętymi krokami w mediach społecznościowych.

Uczniowie wszystkich typów szkół wchodzących w skład PZS w Łopusznie wraz z wychowawcami i nauczycielami również chętnie przyłączyli się do wydarzenia. Działania, które zostały wykonane w ramach akcji #szkolapamieta , to:

• uporządkowanie terenu wokół Kamienia Katyńskiego znajdującego się nieopodal Pałacu Dobieckich oraz złożenie przez młodzież kwiatów (uczniowie klasy I B Liceum im. Kardynała Karola Wojtyły wraz z Panią Renatą Gołuch);

• zapalenie zniczy i złożenie wiązanki przy tablicy upamiętniającej zamordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Łopuszna i okolic znajdującej się na budynku internatu przy PZS w Łopusznie (uczniowie Technikum wraz z Kierownik internatu Panią Joanną Marszałek);

• odwiedzenie i upamiętnienie ważnego miejsca pamięci, jakim jest łopuszańskie Wzgórze Trzech Krzyży oraz poznanie zaklętej w nim historii z czasów II wojny światowej (uczniowie klasy II H Branżowej Szkoły I Stopnia wraz z Panią Magdaleną Kałużą).

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w akcji i zapoznać młodzież z lokalnym dziedzictwem historycznym.