Wykorzystując weekendowy czas wolny, uczestnicy wyjazdu mieli niepowtarzalną okazję zwiedzenia Salonik i Meteorów.
Zwiedzanie Salonik – drugiego co do wielkości miasta Grecji – zaczęło się od wizyty w Bazylice Św. Dymitra, która została wzniesiona w V w. n.e. i wpisana jest na światową listę UNESCO. Kolejnym punktem wycieczki było Romanum Forum, czyli Agora, znajdująca się w górnej części Placu Arystotelesa. Spacer brzegiem Morza Egejskiego doprowadził uczestników mobilności do XV-wiecznej Białej Wieży, niedaleko której usytuowany jest pomnik Aleksandra Wielkiego, największego zdobywcy starożytnego świata. Pobyt w tych niezwykłych miejscach dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Kolejne pasjonujące miejsce to greckie Meteory. Bez wątpienia należą one do najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa, metéoros, w wolnym tłumaczeniu oznacza ,,zawieszony w powietrzu” lub ,,środek nieba”. Najwyższe z wznoszących się ku niebu skał osiągają wysokość ponad 500 metrów. Od samego początku przypadły one do gustu mnichom, którzy już od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu idealnych samotni. Zanim powstały pierwsze klasztory, mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca potrafili spędzić tam nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy. Pierwszy klasztor, Wielki Meteor, powstał ,,dopiero” w XIV wieku, w latach 1356-1372. W następnych dekadach zaczęły pojawiać się kolejne, z których każdy usytuowany jest na trudno dostępnej skale. Wejście do nich lub wniesienie jakichkolwiek przedmiotów na górę było możliwe jedynie za pomocą opuszczanej drabiny lub liny. Dopiero w latach 20. ubiegłego wieku wykuto w skale pierwsze schody prowadzące do Wielkiego Meteoru.
Weekendowe atrakcje z pewnością dostarczyły uczestnikom mobilności niezapomnianych wrażeń i dodały dużo energii do dalszego uczestnictwa w praktykach zawodowych.

















Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.