lipiec 2024

tydzien kultury jezyka polTydzień Kultury Języka Polskiego, który obchodziliśmy w dniach 09 -14 marca 2015 roku obfitował w liczne wydarzenia. W realizację zadań bardzo chętnie włączyli się nauczyciele oraz młodzież ZSP Nr 5 w Łopusznie.

Motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Kultury Języka była sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych oraz zawodowych. Młodzież ZSP Nr 5 Łopusznie mogła zaprezentować swoje zdolności oraz umiejętności w licznych konkursach: recytatorskich, językowych oraz literackich.
Dnia 12.03.2015r młodzież wzięła udział w VI Powiatowym Konkursie Recytatorskim „ECCE HOMO”, zorganizowanym w Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach. Celami konkursu były: upowszechnienie kultury języka wśród młodzieży, popularyzowanie piękna i wartości narodowej kultury, rozwijanie recytatorskich i aktorskich uzdolnień młodzieży, promocja talentów. Nasi uczniowie bardzo dobrze zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i zdobyli nagrody.

I miejsce – Justyna Szymkiewicz z kl. IIA

II miejsce – Patrycja Gołuch z kl. IIA

III miejsce – Maria Satalecka z kl. IA

Wyróżnienia zdobyły: Anita Kowalczyk, Natalia Nyga, Olga Walczyńska, Kalina Ambur

13 marca 2015r. uczniowie klas IA i IIA wzięli udział w zajęciach zorganizowanych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w Instytucie Filologii Polskiej. Uczniowie kolejno uczestniczyli:

1. W warsztatach prowadzonych przez mgr Lidię Pasich na temat: Czym jest pasja? O sposobach jej rozwijania i wyrażania.
  2. W wykładzie dr Joanny Senderskiej „Czy wiesz, jak to powiedzieć? O akcentowaniu i wymowie wyrazów”.
  3. W warsztatach połączonych z formą wykładową prowadzonych przez dr Agnieszkę Rosińską‐ Mamej pod hasłem „Mów tak, aby Cię  wysłuchano! O sztuce pięknego i skutecznego mówienia” w ramach przygotowania do matury ustnej z języka polskiego.

Wyjazd miał na celu: świadome uczestniczenie w kulturze, propagowanie kultury języka, kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi a także przygotowanie przedmaturalne.

Dodatkowo młodzież ZSP Nr 5 Łopusznie mogła zaprezentować swoje zdolności oraz umiejętności w licznych konkursach wewnątrzszkolnych: recytatorskich, językowych oraz literackich.
Spośród uczniów poszczególnych klas wyłonieni zostali Honorowi Mistrzowie Języka Polskiego:

Klasa IA: Maria Satalecka

Klasa IC: Łukasz Woś

Klasa ID: Daniel Czerwiński

Klasa IH: Marcin Palacz

Klasa IIA: Karolina Czupryńska

Klasa IIC: Dominika Petrus

Klasa IIG: Mariola Deja

Klasa IID: Rafał Piersiak

Klasa IIIC: Wojciech Kowalczyk

Klasa IIID: Kamil Stolarczyk

Klasa IIIG: Karolina Szymoniak

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnym Tygodniu Kultury Języka Polskiego w marcu 2016 r.