lipiec 2024

DSC_027023.11.2015r. uczniowie klasy IIIA LO ZSP nr5 w Łopusznie uczestniczyli w I części szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia, na terenie naszej szkoły, prowadził ratownik medyczny p. Jakub Kasiński. Druga część szkolenia odbyła się 7 grudnia 2015r. na wydziale ratownictwa medycznego WSEPiNM im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Instruktorem w tej części był również p. J. Kasiński.

Szkolenie obejmowało naukę resuscytacji krążeniowo – oddechowej, pierwszą pomoc w stanach zagrożenia życia, obsługę automatycznego defibrylatora zewnętrznego, a także postępowanie w przypadku urazów. Uczniowie zostali zapoznani z teoretyczną wiedzą, a następnie doskonalili swoje umiejętności praktyczne. Kolejne części kursu zawierały:

1. Wykład na temat podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, który obejmował: aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy, etapy udzielania pierwszej pomocy, wyjaśnienie czym jest tzw. pozycja bezpieczna, a następnie ćwiczenia związane z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi włącznie z wykonaniem pełnej resuscytacji krążeniowo – oddechowej.
  2. Wykład dotyczący stanów zagrożenia życia, jakimi są: zadławienie, omdlenia, epilepsja, zawał serca, hipoglikemia oraz hiperglikemia, wstrząs, zatrucia, oparzenia, udar mózgu oraz ćwiczenia związane ze stanami zagrożenie życia, m.in. nauka zakładania kołnierza szyjnego czy udzielanie pierwszej pomocy podczas wypadku samochodowego.
  3. Wykład dotyczący automatycznej defibrylacji zewnętrznej i ćwiczenia z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym oraz zasady bezpiecznego i prawidłowego zastosowania automatycznej defibrylacji zewnętrznej.
  4. Wykład dotyczący postępowania w urazach,podczas wypadku samochodowego, w przypadku upadków, urazów kręgosłupa, krwotoków, złamań oraz konkretne ćwiczenia, np. zakładanie kołnierza ortopedycznego, wykonanie urazowego badania wstępnego, tamowanie krwotoków czy unieruchamianie złamań.

Po zakończeniu szkolenia i zaliczeniu ćwiczeń z udzielania pomocy przedmedycznej uczniowie wzięli udział w spotkaniu z prorektorem WSEPiNM dr Zdobysławem Kuleszyńskim, który pogratulował wszystkim uczestnikom kursu zdobycia tak cennych umiejętności , które mogą okazać się przydatne nawet w najmniej oczekiwanych momentach, a następnie wręczył uczniom zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Uczniowie chętnie wzięli udział w tego typu zajęciach. Wiedza i umiejętności, które nabyli na pewno będą przydatne.