lipiec 2024
ferydurkeDnia 12 lutego w ZSP Nr 5 w Łopusznie absolwenci Szkoły Teatralnej w Białymstoku zaprezentowali  uczniom spektakl teatralny ,,Ferdydurke”, oparty na powieści Witolda Gombrowicza.

Utwór literacki został wydany w 1937 roku, wielokrotnie adaptowany na potrzeby teatru i dzieła filmowego. Głównym problemem kierowanym w stronę widza, słuchacza są pytania o miejsce człowieka w świecie, odnajdywanie czynników kształtujących osobowość ludzką. Człowiek bowiem zyskuje świadomość przez rozpoznanie siebie w sytuacji egzystencjalnej, czyli przez próbę określenia swojego miejsca w świecie i zrozumienia własnych relacji z drugim człowiekiem.
,,Ferdydurke” jest powieścią awangardową. Można w niej dostrzec przewrotną grę z obowiązującymi konwencjami gatunkowymi  i obecność  różnych podgatunków. Udział młodzieży w spektaklu teatralnym stał się okazją do  obcowania z kulturą wysoką. Bezpośredni kontakt  z żywym słowem mówionym, ze swoistą grą aktorską  uczy ucznia poważnej, kompetentnej, otwartej na różne sensy lektury tekstów. Inspiruje do dojrzałej refleksji wypływającej z poznawania dzieł. Zwraca uwagę na kulturę współczesną, popularną, nowoczesne środki przekazywania informacji w kontekście tradycji.