maj 2024

OlimpHistoriaTrzech uczniów z klasy IIIA, z grupy o profilu policyjno-prawnym: Ernest Grosicki, Marcin Kaczyński oraz Łukasz Szustak, godnie reprezentuje naszą szkołę, biorąc udział w ogólnopolskich olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Rywalizują oni zarówno z najlepszymi uczniami szkół ponadgimnazjalnych województwa świętokrzyskiego, jak również zawodnikami ogólnopolskimi. Efektem wielomiesięcznych przygotowań są czołowe lokaty, jakie zajmują oni w etapach wojewódzkich (okręgowych) oraz centralnych (ogólnopolskich). Do zmagań tych przygotowuje uczniów dr Piotr Starzyk – nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie oraz historii i społeczeństwa, który w bieżącym roku otrzymał Nagrodę Starosty Kieleckiego za całokształt osiągnięć dydaktyczno-wychowawczych.

Liderem wymienionej trójki jest Łukasz Szustak, który w roku szkolnym 2014/2015 triumfował w II Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, uzyskując w etapie wojewódzkim II miejsce i tytuł laureata (Kielce, 10 marca 2015 r.), zaś w etapie centralnym – III miejsce i tytuł laureata (Warszawa, 10–11 czerwca 2015 r.). Kolejny powód do chwały to V miejsce i tytuł finalisty – wywalczone przez ucznia w finale XIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o NSZZ „Solidarność” (Kielce, 14 kwietnia 2015 r.).

W bieżącym roku szkolnym Łukasz Szustak wywalczył (stan na dzień: 19 grudnia 2015 r.):

– IV miejsce i tytuł laureata w etapie wojewódzkim III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym (Kielce, 28 listopada 2015 r.), awansując do etapu centralnego;

– II miejsce i tytuł laureata w etapie wojewódzkim IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP (Kielce, 5 grudnia 2015 r.), awansując do etapu centralnego;

– V miejsce i tytuł laureata w etapie wojewódzkim I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie (Kielce, 12 grudnia 2015 r.), awansując do etapu centralnego.

Podkreślić należy, że w minioną sobotę Łukasz Szustak był bezkonkurencyjny w etapie wojewódzkim III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej (Kielce, 19 grudnia 2015 r.), znokautował zawodników aż 15 punktami! Zajął I miejsce i uzyskał tytuł laureata. Wielkie brawa należą się również Marcinowi Kaczyńskiemu, który wówczas wywalczył II miejsce i tytuł laureata. Nasi mistrzowie, będąc laureatami wojewódzkimi, awansowali do etapu centralnego tej olimpiady.

Wymienione sukcesy dowodzą, że młodzież z Pałacu, śmiało może rywalizować z najbardziej utalentowanymi uczniami polskich szkół ponadgimnazjalnych.

Przed naszymi olimpijczykami kolejne wyzwania: etap wojewódzki LVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym – 16 stycznia 2016 r.; oraz etap wojewódzki VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie – 2 marca 2016 r. Mocno Im gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw!