lipiec 2024

targi zbrojenioweDla uczniów II klasy policyjno-prawnej naszego Liceum wrzesień to nie tylko rozpoczęcie roku szkolnego ale również wizyta na Targach Zbrojeniowych w Kielcach. Już 3 września odwiedzili najwiêkszy w Europie Salon Przemysłu Obronnego na którym obecnych było ponad 500 wystawców z 27 krajów. Zapoznanie się z nowościami w uzbrojeniu wojska, policji czy służb specjalnych to poszerzenie zakresu wiedzy w ramach przedmiotu Edukacja prawno policyjna. Uczniowie samodzielnie mogli poznać budowę broni, pojazdów pancernych czy śmigłowców. Zaskoczeniem dla nich była duża ilość sprzętu automatycznego: roboty samojezdne, drony, śmigłowce bez załogowe, monitoring  radiolokacyjny i wizyjny to już uzbrojenie, które wymaga wysokich kwalifikacji. W tym roku dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się różnego rodzaju symulatory. Swoich sił próbowali kierując samochodem, lecąc boeingiem czy korzystając z broni automatycznej i karabinów ciężkich uniemożliwić atak pojawiającemu się na specjalnych telebimach wrogowi. Chłopcy mieli okazje również poznać jak czują się żołnierze prowadzący wozy bojowe a ich koleżanki śmiało próbowały swoich sił z pistoletami i karabinkami automatycznymi. Tak podbudowani śmiało sprawdzali oferty dalszej nauki na uczelniach wyższych prezentujących się na targa oraz możliwości podjęcia pracy w wojsku, straży pożarnej czy policji. Zachwyceni targami zbrojeniowymi, pełni emocji i dumy uczniowie nie kryli swej radości ze spędzonego w tak niezwykły sposób dnia.

Pobyt naszych uczniów na Salonie Przemysłu Obronnego był zasiugą przychylności samych organizatorów, czyli Zarządu Targów Kielce, dzięki którym Łopuszańska młodzież mogła uczestniczyć w tegorocznej edycji Targów i w imieniu młodzieży za to serdecznie dziękujemy. Organizatorami wyjazdu byli: Artur Szkot – nauczyciel przedmiotów prawno policyjnych i wychowawczyni klasy II A Halina Czeszek.