deblin1 października 2014 r. młodzież ZSP Nr 5 w Łopusznie pod opieką  p. Anety Węgrzyn i p. Wojciecha Mirosławskiego oraz  wychowawców p. Danuty Rozpary i p. Anny Szymkiewicz uczestniczyła  w wycieczce do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Uczniowie mieli niebywałą okazję zwiedzić mury tej niesamowitej uczelni. Dęblin to ponad 90 lat historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. To tu pierwsze kroki stawiali najlepsi polscy piloci „asy polskiego lotnictwa”, heroicznie walczący na frontach II wojny światowej. Tu tak¿e kształcił się, a później w latach 80–tych ubiegłego stulecia pełnić funkcję komendanta „Szkoły Orląt”, jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Największą atrakcją wycieczki  były symulatory. Młodzież  odbyła trening w niemal każdych warunkach, z jakimi muszą się liczyć piloci podczas prawdziwego lotu. Ćwiczyli przy ograniczonej widoczności, opadach deszczu lub śniegu, silnym wietrze czy nawet oblodzeniu.
Daria Palacz z kl. III a to jedyna „kobieta pilot”, której udało się bezkolizyjnie sprowadziæ maszynę F16 na ziemię – czym wzbudziła zachwyt instruktorów. Wprawdzie każdy symulator był wierną repliką kabiny danego modelu samolotu, ale wejście do prawdziwego statku powietrznego wywołało u wszystkich  – w tym u  wychowawców – niesamowity entuzjazm.
W dalszej części programu uczniowie zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, którego siedziba znajduje się w byłej Sali Tradycji WSOSP. Jest to najmłodsze ( powstałe w 2011 r.) muzeum wojskowe  powołane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Działalność Statutową Muzeum prowadzi poprzez gromadzenie, zachowanie sprzętu latającego i zabezpieczającego działalność Sił Powietrznych od 1918 r. do dnia dzisiejszego.  Ponadto muzeum popularyzuje wiedzę o historii polskiego lotnictwa wojskowego.