Starostwo Powiatowe w Kielcach, Powiatowy Zespół Szkół w Łopusznie oraz Samorządowe Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie byli organizatorami corocznych Mistrzostw Szkół Powiatu Kieleckiego w Lekkiej Atletyce, które odbyły się 21 października 2024 r. na nowoczesnym stadionie w Strawczynie. W zawodach wzięli udział uczniowie pięciu szkół powiatu kieleckiego: z Łopuszna, Bodzentyna, Chęcin, Chmielnika oraz Zagnańska. Nad przebiegiem i porządkiem imprezy czuwali nauczyciele wychowania fizycznego. W imieniu Zarządu Powiatu oficjalnego otwarcia zmagań dokonał Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Sportu i Czytelnictwa w Strawczynie oraz Radny Powiatu Kieleckiego Pan Łukasz Woźniak; wszystkich uczestników powitali też Wójt Gminy Strawczyn Pan Karol Picheta oraz Dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie Pani Agnieszka Prędota-Gad.
Zawodnicy rywalizowali w następujących konkurencjach: biegach na dystansie 100 m i 400 m dziewcząt i chłopców oraz 800 m dziewcząt i 1500 m chłopców; skoku w dal i pchnięciu kulą w kategoriach dziewcząt i chłopców oraz w biegach sztafetowych 4 x 100 m dziewcząt i chłopców oraz 4 x 400 m dziewcząt i chłopców.
W klasyfikacji łącznej dziewcząt I miejsce zajęła drużyna PZS w Chęcinach, II miejsce PZS w Bodzentynie, III miejsce PZS w Chmielniku, IV – ZSL w Zagnańsku, a V – PZS w Łopusznie.
Klasyfikacja łączna chłopców to:
I miejsce – PZS w Łopusznie;
II miejsce – PZS w Chmielniku;
III miejsce – PZS w Bodzentynie;
IV miejsce – PZS w Chęcinach;
V miejsce – ZSL w Zagnańsku.
Wyniki klasyfikacji generalnej przedstawiały się następująco:
I miejsce zajął PZS w Chęcinach;
II miejsce – PZS w Łopusznie;
III miejsce – PZS w Bodzentynie;
IV miejsce – PZS w Chmielniku;
V miejsce – ZSL w Zagnańsku.
Zawodnicy otrzymali pamiątkowe puchary, medale oraz dyplomy. Zawody upłynęły w atmosferze miłej i uczciwej rywalizacji. Na zakończenie Pani Dyrektor Agnieszka Prędota-Gad podziękowała Dyrektorowi Panu Łukaszowi Woźniakowi i Wójtowi Panu Karolowi Pichecie za udostępnienie nowoczesnego obiektu i profesjonalnego sprzętu niezbędnych do przeprowadzenia zawodów, a dodatkowe wyrazy wdzięczności należą się także Staroście Kieleckiemu Panu Tomaszowi Plebanowi za ufundowanie trofeów dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach i klasyfikacji ogólnej oraz patronat nad zawodami.
Wszystkim zawodnikom również dziękujemy za sportową rywalizację i życzymy dalszych osiągnięć.
16 października, już po raz dwudziesty siódmy, młodzież klas maturalnych z całej diecezji kieleckiej udała się na Jasną Górę, by wziąć udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Maturzystów. Powiat Kielecki reprezentowali uczniowie klasy czwartej liceum i klas piątych technikum Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie wraz z wychowawcami, nauczycielami oraz księżmi wikariuszami: Krzysztofem Patrzałkiem i Karolem Stawowczykiem. Tegoroczna pielgrzymka upłynęła pod znakiem dwóch wydarzeń: 46. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 40. rocznicy strajku w obronie krzyży usuniętych przez komunistów z sal lekcyjnych dawnego Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie (obecnie Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica). Wymownym hasłem spotkania maturzystów stały się dlatego słowa ,,Nie zdejmę Krzyża z mojej ściany”, które pochodzą z okolicznościowej pieśni powstałej w czasie tej dramatycznej walki o krzyże.
Po zawiązaniu wspólnoty o godzinie 11:00 w Bazylice Jasnogórskiej przed Cudownym Obrazem w intencji maturzystów została odprawiona Msza święta celebrowana przez Księdza Biskupa Kieleckiego Andrzeja Kaletę. Następnie pielgrzymi wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Rozważania do poszczególnych stacji poruszały tematykę młodości, dróg przyszłości i życia jako wyzwania dla młodych ludzi polegającego na obronie świętości w zawikłanym świecie, czego wzorami są bohaterowie z Włoszczowy.
Pielgrzymka była nie tylko okazją do modlitwy, ale także refleksji nad odpowiedzialnym i dobrym wyborem ścieżki dorosłości, której pierwszym przystankiem jest nadchodzący egzamin maturalny.
,,Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać” – ta myśl Marka Twaina stała się hasłem przewodnim uroczystych obchodów Dnia Edukacji Narodowej połączonych z równie podniosłym ślubowaniem uczniów klas pierwszych, które odbyły się 15 października 2024 r. w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie. Oba wydarzenia swoją obecnością uświetnili znamienici Goście: Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Kielcach Pani Izabela Piasecka, Pracownica tego Wydziału Pani Anna Dudek, Radni Powiatu Kieleckiego Panowie Sławomir Stelmaszczyk i Łukasz Woźniak, przedstawicielki Rady Rodziców Panie Katarzyna Dzwonek i Karolina Suliga oraz emerytowane Panie nauczycielki i emerytowani pracownicy obsługi naszej szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu narodowego Dyrektor Szkoły Pani Agnieszka Prędota-Gad powitała zebranych i wprowadziła w atmosferę wydarzenia. Następnie Pani Dyrektor odczytała podniosły akt ślubowania, a reprezentanci klas pierwszych złożyli przysięgę na sztandar szkoły, w myśl roty zapewniając o szacunku i godnym reprezentowaniu Szkoły.
Po oficjalnym włączeniu pierwszoklasistów w poczet uczniów, Pani Dyrektor życzyła im wytrwałości w zdobywaniu wiedzy oraz czerpania satysfakcji z własnego rozwoju. Na ręce Przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Kielcach – organu prowadzącego – złożyła natomiast serdeczne podziękowania za stałe wsparcie placówki w jej działaniach, ogromną przychylność oraz dbałość o rozwój infrastruktury zewnętrznej i zapewnianie komfortowych warunków do zdobywania wiedzy. Również Dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Pani Izabela Piasecka w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie wiedzy i edukacji w dzisiejszym świecie oraz piękna, jakie niesie wykonywanie zawodu nauczyciela – jednego z tych, który związany jest z powołaniem. Miłe i motywujące były słowa Pani Dyrektor o wyjątkowej atmosferze naszej szkoły, profesjonalnej kadrze i gościnności, z jaką tu się spotyka. Panowie Radni przypomnieli natomiast o odpowiedzialności, jaka związana jest z wychowywaniem młodego człowieka i kształtowaniem w nim dobrych postaw. Zaapelowali do pierwszoklasistów, by poważnie traktowali słowa złożonej przysięgi i stawali się godnymi reprezentantami szkoły.
Niezwykle wzruszającym punktem uroczystości okazał się benefis długoletniej Nauczycielki naszej szkoły Pani Profesor Heleny Neugebauer, która zajmująco opowiedziała o swojej drodze do zawodu nauczyciela fizyki – niełatwym dzieciństwie w czasie wojny i okupacji, determinacji, z jaką zdobywała wiedzę, a w końcu o doświadczeniu zawodowym i długoletniej pasji do tej pracy. Pani Profesor podkreśliła, że zawód nauczyciela jest najpiękniejszym zawodem świata, a widok uczniów, którzy właśnie w szkole dorastali i dojrzewali, a potem już sami kroczyli po ścieżkach losu, jest bezcenny i zawsze przynosi wiele radości i wzruszeń. Opowieść Pani Profesor została nagrodzona gromkimi brawami, a Dyrekcja Szkoły wręczyła Wyjątkowemu Gościowi obraz przedstawiający zabytkowy, łopuszański Pałac, z którym przecież Pani Profesor związała całe swoje życie zawodowe. Następnie głos ponownie zabrała Pani Dyrektor, która nawiązała do kolejnej rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej i podziękowała gronu pedagogicznemu oraz pracownikom administracji i obsługi za rzetelną pracę i poświęcenie. Wyróżnieni nauczyciele, jak również pracownicy administracyjni i obsługi, zgodnie z tradycją, zostali uhonorowani przyznawaną corocznie Nagrodą Dyrektora Szkoły. Miłym akcentem uroczystości była krótka część artystyczna, podczas której swój talent zaprezentował szkolny zespół wokalny oraz podziękowania dla dyrekcji, wychowawców i nauczycieli przekazane w imieniu wszystkich uczniów z rąk przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Kacpra Gładzika.
Wszystkim pierwszoklasistom dziękujemy za wybór naszej szkoły oraz życzymy wielu sukcesów naukowych. Grono pedagogiczne i pracowników obsługi prosimy o przyjęcie życzeń zadowolenia, wytrwałości i cierpliwości. Niech nie opuszcza Państwa pasja i zaangażowanie w codziennej pracy.
Każdy człowiek powinien dbać o swoje zdrowie psychiczne, które ma zasadnicze znaczenie dla naszego ogólnego samopoczucia i jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Kiedy czujemy się dobrze pod względem psychicznym, możemy wydajnie pracować, uczyć się, cieszyć się czasem wolnym.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w naszej szkole zostały podjęte działania, które mają na celu podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego.
Zachęcamy naszą społeczność szkolną do zapoznania się z gazetką informacyjną (drugie piętro) gdzie można wylosować dla siebie pozytywne przesłanie, ponieważ „słowa mają moc”.
Kolejny Tydzień Języków Europejskich w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie
za nami. 09 października 2024 odbyło się podsumowanie całotygodniowych zmagań
uczniów w różnych konkursach i quizach. Po słowie wstępnym p. Dyrektor
Agnieszki Prędoty-Gad i Nauczycieli uczennica klasy I A Zuzanna Skarbek
wyrecytowała zgromadzonej społeczności szkolnej wiersz w języku angielskim.
Cieszymy się, że z roku na rok zainteresowanie uczniów konkurami wzrasta, co
zachęca nas do poszerzania wachlarza zmagań. W tym roku nowością był Konkurs
Wiedzy o Harrym Potterze.
Wyniki zwycięzców prezentują się następująco:
Konkurs Wiedzy o Harrym Potterze
I miejsce – Konrad Natanek IV D
II miejsce – Polina Kurdiuk – VD
III miejsce Maciej Grzyb – IIIF
Konkurs na Szkolnego Poliglotę
I miejsce – Zuzanna Bernat – IVA
II miejsce – Urszula Maciejewska – IIIA
III miejsce – Gabriela Perz – III A
Quiz ,,W Wiedniu, czy w Londynie?"
I miejsce – Polina Kurdiuk – VD
II miejsce – Zuzanna Bernat – IVA
III miejsce – Karol Biały – III A, Wiktor Sucharski – III C
Dyktando w języku angielskim
I miejsce – Robert Sobczyk – IIIA, Wiktoria Bernat – IIIA
II miejsce – Julia Gruszka – ID
III miejsce – Filip Pniewski – IIE, Magdalena Wnuk – IIB
Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych
I miejsce – Gabriela Perz – IIIA
II miejsce – Mateusz Podgórski – IIA
III miejsce – Kacper Gładzik – IV A
Konkurs Wiedzy o Rodzinie Królewskiej
I miejsce – Kacper Gładzik – IV A
II miejsce – Oskar Niedbał – III C
III miejsce – Maria Noga – IVA, Alan Smolarczyk – II E
Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom, jak również wszystkim, którzy
wzięli udział w zmaganiach językowych. Życzymy Wam sukcesów na dalszej ścieżce
rozwoju językowego oraz radości z odkrywania kolejnych kart tajników
językowych.
NA BESKIDZKICH SZLAKACH
Przełom września i października był znakomitą okazją do szkolnej wycieczki. Młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie wraz z opiekunami: p. Łukaszem Urankiem, p. Karolem Soboniem, p. Wojciechem Szafrańskim, p. Mirosławem Kowalskim oraz p. Katarzyną Pniewską w dniach od 30.09. do 2.10. 2024 r. wybrała się do położonej w Beskidach malowniczej górskiej miejscowości Zawoja. Sama etymologia nazwy wsi odzwierciedla jej topografię: wywodzi się bowiem od włoskiego słowa ,,zavoi”, co należy tłumaczyć jako ,,las nad rzeką”. Rzeczywiście, Zawoja jest wyjątkowym, cichym i spokojnym miejscem o licznych walorach turystycznych i krajoznawczych.
Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zakwaterowali się w gościnnym ośrodku ,,SILVER”, a następnie wraz z przewodnikiem udali się na spacer do głównej atrakcji Zawoi – wodospadu Mosorne. Wodospad ten ukryty jest w leśnym wąwozie, a krystaliczna, szumiąca woda spada pionowo z niemal ośmiometrowej wysokości rozpryskując się o skały, co wywołuje wspaniały efekt kaskady. Kolejnym punktem dnia okazało się zdobycie Mosornego Gronia (1044 m n.p.m).
Drugi dzień pobytu również wypełniony był górską aktywnością. Rozpoczął się on od pieszej wycieczki w góry oraz zdobyciem Królowej Beskidów – liczącej 1724 m n.p.m. Babiej Góry, zwanej też Diablakiem. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami mogli podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, majestatyczną panoramę Beskidów oraz wdychać świeże górskie powietrze. Szlak na szczyt prowadził przez Beskidzki Park Narodowy, pełen unikalnych gatunków roślin i zwierząt oraz zapadających w pamięć krajobrazów i leśnych pejzaży. Wieczorem zaś odbyła się kolejna część integracji. Tym razem było to wspólne ognisko (w gwarze górskiej określane watrą) z tradycyjnym pieczeniem kiełbasy, oscypków i ziemniaków.
Trzeci dzień uczestnicy wycieczki spędzili ponownie na aktywnym wypoczynku, tym razem w Parku Rozrywki ,,Energylandia”.
Wycieczka pozostawiła wiele niezapomnianych wrażeń. Była przede wszystkim doskonałą okazją do integracji i poznania walorów turystycznych kraju. Dziękujemy Właścicielom oraz Pracownikom ośrodka ,,SILVER” w Zawoi za gościnność, kolejne przyjazne przyjęcie i najwyższy standard pobytu. Naszej młodzieży zaś za godne reprezentowanie szkoły, radość i udział w wycieczce.