SPORT
KALENDARZ
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej stanowi część kieleckiego Wzgórza Zamkowego. W miejscu tym wielka historia przenika się z wydarzeniami i postaciami ważnymi dla naszego regionu, które tę wielką historię tworzyły. Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski czy ksiądz Piotr Ściegienny to bowiem bohaterowie na skalę światową, ale pozostawili przecież trwały ślad w kieleckiej karcie dziejów. 12 grudnia uczniowie klasy IV G wraz z opiekunami: Panią Katarzyną Pniewską i Panem Mirosławem Kowalskim wybrali się do tej instytucji historyczmo-edukacyjnej, by wziąć udział w podróży przez epoki i wzbogacić swą wiedzę.

Droga korytarzami OMPiO stała się wręcz symboliczną drogą przez trudne losy Polaków od czasów zaborów aż po prześladowania komunistyczne. Pracownik instytucji interesująco opowiadał o ważnych wydarzeniach, m. in. bitwie pod Racławicami czy misji Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Nie zabrakło też treści dotyczących wojennych losów Polaków oraz codzienności PRL-u: gorzkiej, ale i wesołej ze względu na sposoby radzenia sobie Polaków z brakiem wielu artykułów. Słowa podkreśliło oglądanie wielu ekspozycji, przedstawiających np. czapki ułańskie, broń czy wyposażenie przedwojennych i peerelowskich domów. Młodzież mogła także wejść do podziemi budynku, gdzie znajdowało się kieleckie więzienie i zobaczyć, w jakich warunkach przebywali Polacy niesłusznie pozbawieni wolności.

Drugą część lekcji patriotycznej stanowiły warsztaty z panem historykiem, podczas których uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty na temat postaci ważnych zarówno dla kraju, jak i Kielc – m. in. Stanisława Staszica czy Stefana Żeromskiego – a następnie zaprezentowali zdobytą wiedzę na ich temat. Młodzież podjęła się zadania z dużym zainteresowaniem i starannością.

Kilka godzin spędzonych w kieleckim OMPiO pozwoliło wszystkim przenieść się w czasie o kilka wieków. Była to jednak także przydatna okazja do usystematyzowania wiedzy o historii Polski i o nas samych – wszak, jak pisał Cyprian Kamil Norwid, ,,Przeszłość to dziś – tylko cokolwiek dalej”.

Dodaj komentarz