SPORT
KALENDARZ
grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

W dniu 3 czerwca 2022 roku grupa 50 uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie wyjechała na wycieczkę przedmiotową do Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. W wyjeździe wzięli udział uczniowie kształcący się w naszej szkole na kierunkach mechanicznych.

Kolejny raz sprawdziło się staropolskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie …”. Urokliwe położenie malenieckiego muzeum w rozlewiskach rzeki Czarnej oraz fakt, iż jest to najstarsza działająca fabryka żelaza (zabytkowy Zakład Hutniczy) w Europie, a prawdopodobnie również na świecie, wywarły na zwiedzających ogromne wrażenie. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu jest również częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego – ERIH, łączącego ponad 850 unikalnych europejskich zabytków dawnego przemysłu i techniki. Do dziś obiekt stanowi w pełni działającą reprezentację XIX- wiecznego staropolskiego zakładu metalurgicznego. Zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie: p. Magdalena Kałuża, p. Karol Soboń oraz p. Artur Węgliński, mieli możliwość wzięcia udziału w procesach wytopu, odlewania oraz kucia żelaza. Na zakończenie zwiedzania odbyła się prezentacja filmu historycznego o działalności zakładu w Maleńcu, zrealizowanego w połowie lat 50. XX stulecia, pod koniec przemysłowej działalności zakładu.

Nie był to jednak koniec atrakcji. Wystrzał z armaty, wyprodukowanej w miejscowym zakładzie, dał sygnał do rozpalenia ogniska z pieczeniem kiełbasy i rozmów podsumowujących lekcję historyczną związaną z przemysłem metalurgicznym. Była to pierwsza wycieczka młodzieży do tego wspaniałego miejsca, ale na pewno nie ostatnia.

Dodaj komentarz