SPORT
KALENDARZ
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

,,Niepodległa, niepokorna
Zawsze była, będzie, jest.
Uskrzydlona bielą orła,
Bije rytmem naszych serc”.
Janusz Szczepkowski

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli przygotowali uroczystą akademię, która miała miejsce 10 listopada 2022 roku. Obchody rozpoczęły się krótkim przemówieniem Pani Dyrektor Agnieszki Prędoty-Gad, która wskazała znaczenie wydarzeń sprzed 104 lat dla ówczesnych Polaków, ale podkreśliła również współczesną wartość wolności i niezależności.

Następnie uczniowie biorący udział w akademii interesująco przybliżyli historyczne, polityczne i społeczne zdarzenia, które doprowadziły Polaków do odzyskania niepodległości. Nie zabrakło także odniesień do czasów po 1918 roku, co miało na celu uświadomienie młodzieży, jak ciężko było rodakom zdobytą suwerenność utrzymać, a tym samym, że patriotyzm jest obowiązkiem każdego Polaka. Wypowiedzi uczniów podkreślały śpiewane przez szkolny chór znane i wzruszające pieśni, które odegrały niemałą rolę w polskiej historii i kulturze oraz umacniały nadzieję zwycięstwa. Nie zabrakło więc takich utworów jak ,,Rozkwitały pąki białych róż”, ,,Rota” czy ,,Mury”. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny wzbudził u uczniów naszej szkoły wiele refleksji na temat znaczenia wolnego państwa w kontekście aktualnej sytuacji politycznej.

Dodaj komentarz