,,[…] lecz jak zmartwychwstać mają ciałem
kiedy są lepką cząstką ziemi […]
tylko guziki nieugięte
potężny głos zamilkłych chórów
tylko guziki nieugięte
guziki z płaszczy i mundurów”
– tak przejmująco o Polakach zamordowanych w Katyniu pisał w swoim wierszu ,,Guziki” Zbigniew Herbert. Osiemdziesiąt trzy lata temu radio w Berlinie – 13 kwietnia 1943 roku – poinformowało o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych (żołnierzy, policjantów, pracowników sądownictwa oraz urzędników państwowych) przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie – łącznie 14552 osób – podjęto 5 marca 1940 r. Decyzja Politbiura dotyczyła również polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw RP.
Pamięć o zbrodni katyńskiej powinna trwać wiecznie, dlatego też 13 kwietnia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody tych wydarzeń. W minioną środę uczennice klasy III B o kierunku policyjno-prawnym: Natalia Paszowska i Katarzyna Zimny przeprowadziły Katyńską Lekcję Historii dla uczniów uczestniczących w innowacji pedagogicznej prawno-policyjnej. Dziewczęta zaprezentowały interesujący materiał filmowy składający się z różnych historycznych dokumentów filmowych i pisemnych oraz utworów muzycznych pokazujących tę straszliwą zbrodnię. Poszczególne elementy filmu były dodatkowo omawiane, komentowane i wyjaśniane przez licealistki.
Po zakończeniu projekcji Pani Dyrektor, Pan Wicedyrektor oraz delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed lokalnym obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.