SPORT
KALENDARZ
Maj 2021
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

,,Wciąż na jawie widzę  i co noc mi się śni ,
że TA ,co nie zginęła wyrośnie z naszej krwi”

                                                                                    Edward   Słoński

 ,,Ta ,co nie zginęła…”  te proste, ciche słowa poety, uczestnika walk podczas II   wojny światowej zabrzmiały jak dzwon Zygmunta podczas uroczystego apelu związanego  z obchodami  Święta Niepodległości, który odbył się w naszej szkole 7 listopada 2019 r.

>>Relacja video<<

Pierwsza część uroczystości  rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie  Pani dyrektor Teresa Pasowska serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych i podkreśliła wagę oraz wyjątkowość tego spotkania. Przypomniała jak ważną rolę w naszym życiu powinna zajmować pamięć o tych, którzy przelali krew  w walce o wolność OJCZYZNY.
W dalszej części głos zabrali uczniowie przygotowani  pod kierunkiem  p. Piotra Starzyka, p. Marcina Wróbla i  p. Agatę Świebodę. Słowem i muzyką oddali tragizm Polaków – narodu, który nie ugiął się pod presją  zmieniających się przez  wieki  tyranów i z nadzieją wyczekiwał   powiewu wolności.  W przejmujący sposób opisali często bratobójczą walkę tych, którzy, walcząc w  armiach różnych zaborców zginęli na terenie Łopuszna oraz całej  gminy. Wszystkie  działania wojenne niosły śmierć  i zniszczenie. Występujący wywołali  dreszcz emocji wykonaniem pieśni patriotycznych  , których przesłaniem mogą być  słowa  pochodzące z utworu Jana Pietrzaka: ,,Żeby POLSKA, była POLSKĄ”.
Po występie Pani dyrektor podziękowała  młodzieży za ich wkład artystyczny, a także przypomniała zgromadzonym o tym, że nigdy nie należy zapominać o dziejach naszego kraju, o polskiej tradycji, kulturze, ale trzeba również tworzyć nową, naszą własną historię.
W drugiej  części  apelu  nastąpił symboliczny akt  uczczenia  Święta  Niepodległości. Pod  przewodnictwem Pani dyrektor Teresy Pasowskiej  reprezentanci uczniów klas III liceum,  IV technikum i III szkoły branżowej przed budynkiem szkoły wypuścili do nieba GOŁĘBIE POKOJUsymbol wolności, miłości i wierności .   Uroczystość   zakończyła się    posadzeniem na  terenie placu szkolnego  jedenastu DRZEWEK WOLNOŚCI przez  uczniów klas pierwszych oraz ich wychowawców.  Każde z nich otrzymało swoją symboliczną nazwę, której wybór został  wcześniej uzasadniony przez przedstawicieli  poszczególnych  klas.  Dzięki temu staną się one symbolem wartości i cnót, które powinny przyświecać nam w życiu oraz wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.

Dodaj komentarz