SPORT
KALENDARZ
grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

JESTEM POLAKIEM! TO BRZMI DUMNIE!

 Po długich przygotowaniach 10 listopada 2019r. I grupa uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów – pierwszy krok do kariery” (2019-1-PMU-1364), wyruszyła na Litwę. Przedsięwzięcie to realizowane jest w zakresie Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) – „Ponadnarodowa mobilność uczniów” i finansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (kwota przyznanego dofinansowania wynosi 177 992,00 PLN).

Na Litwie nasi wychowankowie wspólnie z rówieśnikami z polskiego Gimnazjum im. Jana  Śniadeckiego w Solecznikach (Salciniankai) realizowali różnego rodzaju zadania związane z kształceniem w zakresie języka angielskiego oraz wykorzystywaniem w życiu codziennym technologii IT i informatyki.

Wszelkie podejmowane przez młodzież działania opierały się zarówno na zasadach edukacji formalnej (zajęcia prowadzone w trakcie godzin szkolnych), jak i edukacji pozaformalnej (warsztaty, gry symulacyjne, dyskusje, gry terenowe).

Pobyt na Litwie był świetną okazją do poznania nowych ludzi, kultury oraz do obejrzenia wielu ciekawych miejsc, m.in. Wilna, gdzie na każdym kroku można spotkać ślady polsko-litewskiej historii. Uczniowie zwiedzili przepiękny pałac w Jaszunach, zamek władców w Trokach czy urocze miasteczko Soleczniki.

Emocjonującym wydarzeniem było uczestnictwo w obchodach Dnia Niepodległości Polski na Cmentarzu na Rossie w Wilnie. Bardzo przyjemna była wizyta w zaprzyjaźnionej polskiej szkole w Ejszyszkach. Uczniowie obejrzeli polskie tańce ludowe i wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Kwiaty Polskie”. Bardzo cieszy fakt, że Polacy za granicą szanują i pielęgnują polskie zwyczaje, tradycje.

Odbyta mobilność była znakomitym uzupełnieniem nauki w szkole, a także okazją do analizy porównawczej polskich i zagranicznych metod kształcenia, ukierunkowanych na wzmacnianie umiejętności informatycznych i znajomości nowych technologii przy wykorzystaniu języka angielskiego. Wyjazd zagraniczny pozwolił także uczniom na doskonalenie umiejętności interpersonalnych i językowych. Wychowankowie mogli kształcić radzenie sobie w różnych sytuacjach, zarządzanie czasem i posiadanymi pieniędzmi. Należy mieć nadzieję, że zdobyte przez uczniów doświadczenia zaowocują w przyszłości.

Dodaj komentarz