lipiec 2024

Spot-nowotwory19.11.2015 roku uczniowie klas o profilu biologicznym , na zaproszenie pani Jadwigi Zapały – koordynatora ds. promocji zdrowia ŚCO, wzięli udział w spotkaniu dotyczącym profilaktyki nowotworowej, które odbyło się w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. Młodzież wysłuchała prelekcji dr Artura Kowalika na temat „Patogeneza nowotworów” oraz dr Beaty Kozak – Klonowskiej na temat „ Czynniki genetyczne w etiologii raka”. Uczniowie zostali zapoznani z czarną statystykę związaną z chorobami nowotworowymi. Dowiedzieli się , że choroby nowotworowe mogą mieć uwarunkowane genetycznie ale równie zła dieta i stres mogą zwiększać ryzyko zachorowania; natomiast odpowiednia profilaktyka i aktywność ruchowa mogą zapobiec nowotworom. Prelegenci zwrócili uwagę młodzieży na pierwotną i wtórną prewencję nowotworów,  która może przyczynić się do zmniejszenia zachorowania na nowotwory złośliwe. Po wysłuchaniu wykładów młodzież miała możliwość przyjrzenia się z bliska pracy Poradni Ginekologicznej, Zakładu Patologii Nowotworów oraz uczestniczyła w spotkaniu z pielęgniarką oddziału chirurgii głowy i szyi ŚCO w Kielcach, która uświadomiła uczniom szkodliwość palenia papierosów, które są główną przyczyną raka krtani i płuc.