lipiec 2024

Czym jest miłość? Gdzie kończy się miłość własna, a gdzie zaczyna egoizm? – to tylko niektóre zagadnienia, które zostały poruszone podczas warsztatów z zakresu aksjologii przeprowadzonych w klasie III G przez panią Annę Kwiatkowską – pedagoga, terapeutę rodzin i surdopedagoga. Zajęcia dotyczyły miłości – najpiękniejszego uczucia, które może dać człowiek, ale i którego sam oczekuje i potrzebuje. Na początku uczestnicy warsztatów mieli za zadanie określić, czym w ogóle jest miłość oraz co definiuje to pojęcie,  a następnie wskazać (często subtelne) różnice między miłością własną a egoizmem.

W dalszej kolejności uczennice i uczniowie wybierali jedną sentencję o miłości, którą uznali za najbliższą ich postrzeganiu tego uczucia i uzasadniali swój wybór. Oprócz tego nie zabrakło inspirujących rozważań na temat roli miłości w ludzkim życiu, skutków niekochania oraz najczęstszych przyczyn rozpadu małżeństw. Pani pedagog podkreśliła także istotę pracy nad sobą, akceptacji samego siebie oraz szacunku wobec drugiego człowieka jako fundamentów przyszłego związku. Wskazała na ogromną odpowiedzialność, która nieodłącznie towarzyszy miłości i konieczność jej pielęgnowania, wszak, jak pisał ksiądz Jan Twardowski, ,,nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości/czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą”.

Zajęcia pozwoliły w nowatorski sposób wprowadzić uczennice i uczniów stojących u progu dojrzałości w świat wartości, uświadomić znaczenie miłości w życiu ludzkim, jak też uwrażliwić ich na zło, jakie rodzi się z braku uczucia czy jego odrzucenia. Młodzież z klasy III G chętnie i aktywnie uczestniczyła w zajęciach,  wykazała się przy tym dużym zaangażowaniem oraz zainteresowaniem, wrażliwością i dojrzałością wypowiedzi.