maj 2024

jW dniach 7-12 marca 2016r. pod hasłem „Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo” obchodzono XXIV Tydzień Kultury Języka.

Dzień pierwszy – 7 marca 2016r. Motto dnia: „Bliżej Kultury”.
W tym dniu zainaugurowano obchody Tygodnia. Lekcje języka polskiego poświęcone były kulturze słowa mówionego i pisanego.
Uczniowie wzięli udział w XXII Turnieju Krasomówczym „O Laur Demostenesa”. Młodzież miała możliwość kształcenia sprawności językowej, rozwijania umiejętności oratorskich, autoprezentacji. W konkursie wzięli udział uczniowie: Natalia Nyga oraz Dawid Perz, którzy zdobyli wyróżnienia.

Dzień drugi – 8 marca 2016r. Motto dnia: „Sztuka wypowiedzi ustnej”.
Dzień ten poświęcony został rozwijaniu recytatorskich i aktorskich uzdolnień. Uczennice: Monika Mączyńska, Sylwia Świtoń, Maria Satalecka, Kalina Ambur, Olga Walczyńska, Anita Kowalczyk wzięły udział w VII Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Ecce homo” w ZS nr 2 w Chęcinach. Uczestnicy prezentowali wybrane utwory literackie (wiersze i fragmenty prozy) oraz poezję śpiewaną. Dziewczyny reprezentujące naszą szkołę zdobyły wyróżnienia.
W ramach bloku zajęciowego „Czytam i dlatego rozumiem, myślę i działam” oraz z okazji Roku Sienkiewiczowskiego zorganizowano głośne czytanie fragmentów powieści H. Sienkiewicza. Odbyła się również projekcja filmu „Potop”.

Dzień trzeci – 9 marca 2016r. Motto dnia: „Mój język świadczy o mnie”.
W kolejnym dniu przeprowadzono wewnątrzklasowe konkursy „Łamańce z dedykacją”. Uczniowie redagowali lekkie i dowcipne opowieści na temat poprawności i piękna wymowy.
Laureaci szkolnego dyktanda ortograficznego: Aleksandra Wawrzoła, Agnieszka Wiśniewska, Hubert Petrus i Rafał Piersiak wzięli udział w VII Powiatowym Konkursie Ortograficznym. Uczeń Hubert Petrus zajął III miejsce.

Dzień czwarty – 10 marca 2016r. Hasło dnia: „Maraton czytelniczy dla najmłodszych”.
Uczniowie klasy IA i IIA: Kinga Ciszek, Monika Mączyńska, Maria Satalecka, Natalia Nyga, Agnieszka Łapot, Agnieszka Wiśniewska, Kamil Krzyżanowski, Bartłomiej Ciszek czytali przedszkolakom w ZS im. Jana Pawła II w Łopusznie najpiękniejsze bajki i baśnie.
W klasach przeprowadzono teoretyczno – literackie konkursy o tytuł Mistrza Humanisty Renesansowego.
Laureaci konkursu to:
Zuzanna Pałka – kl. IA
Aleksandra Wawrzoła – kl. IIA
Paulina Kokosińska – kl. IID
Dominika Petrus – kl. IIIC
Aleksandra Pięta – kl. IIIG
Marcin Bogucki – kl. IC
Piotr Stolarczyk – kl. ID
Emil Pawelczyk – kl. IG
Kacper Krzyżyk – kl. IH
Łukasz Woś – kl. IIC

Dzień piąty – 11 marca 2016r. Hasło dnia: „Język emocji i myśli”.
Tego dnia uczniowie przedstawili teatralną wizję utworów H. Sienkiewicza. Odbyły się klasowe konkursy sceniczne z wykorzystaniem stylizowanych strojów.
Rozstrzygnięty został konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Zwyciężyła w nim Natalia Nyga.