lipiec 2024

Zbliża się XXX Jubileuszowy Tydzień Kultury Języka. Został zaplanowany w  dniach 14-19 marca 2022. Motywem przewodnim w tym roku jest hasło: „Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”.
W Jubileuszowym Tygodniu Kultury Języka organizatorzy chcą skupić uwagę uczniów na autorytetach, których wkład w polską kulturę i naukę jest nieoceniony. Organizatorzy pragną, aby kontakt z wielkimi postaciami dostarczył dzieciom i młodzieży refleksji, przemyśleń i inspiracji.

W 2022 roku Senat i Sejm RP uczcili niezwykłych Polaków, którzy mogą stać się dla uczennic i uczniów autorytetami. Są nimi: Maria Grzegorzewska, Maria Konopnicka, Ignacy Łukasiewicz, Józef Mackiewicz, Wanda Rutkiewicz, Józef Wybicki – uhonorowani przez Sejm RP oraz: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ignacy Łukasiewicz i Bruno Schulz –     uhonorowani przez Senat RP.

Ponadto rok 2022 został uznany Rokiem Romantyzmu Polskiego, a „Ballady i romanse” A. Mickiewicza zostały wybrane na lekturę Narodowego Czytania.

W PZS w Łopusznie, w ramach tego projektu, zaplanowane zostały działania przez zespół polonistów. Uczniowie naszej szkoły będą mogli wziąć udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach. Zaplanowane zostały:

• Szkolny Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii – poniedziałek 14 marca
  • Konkurs Wiedzy „Romantyzm w Polsce” – piątek 18 marca
  • Konkurs literacki (dowolna forma, z motywem przewodnim „Poszukiwanie autorytetu/autorytetów”) – do 18 marca
  • „Niezwykli Polacy – autorytety” – multimedialne prezentacje własne uczniów (M. Konopnicka, B. Schulz, J. Wybicki) – środa 16 marca
  • Czy jesteś znawcą polskiego romantyzmu? – klasowe quizy – czwartek 17 marca
  • Konkursy zaplanowane przez polonistów dla poszczególnych klas
  • Wielcy Polacy – warsztaty biblioteczne – 15 marca
  • Warsztaty klasowe „Autorytety w historii”
  • Czytanie fragmentów utworów polskiego romantyzmu w radiowęźle szkolnym – codziennie na wybranych przerwach

Szczegółowych  informacji udzielają nauczyciele poloniści.

Będą również ogłoszenia w radiowęźle szkolnym.

Podsumowanie, wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 24.03.22r.

Zachęcamy wszystkich do udziału w obchodach Tygodnia Kultury Języka

ZESPÓŁ POLONISTÓW