W dniu 20.10.2022 r. w PZS w Łopusznie odbyło się spotkanie uczniów z przedstawicielami policji  w ramach profilaktyki. Na spotkaniu poruszane były zagadnienia z zakresu: odpowiedzialności karnej nieletnich, cyberprzemocy, skutków używania środków odurzających. Prelekcja została zorganizowana przez pedagoga szkolnego Katarzynę Pniewską.

Działania te zostały podjęte, by przygotować młodych ludzi do bezpiecznego i odpowiedzialnego życia, a jednocześnie kreować i korygować ich postawy prozdrowotne. Jednym z głównych celów spotkania było uświadomienie młodzieży różnorodnych zagrożeń oraz konsekwencji prawnych wynikających z zażywania środków uzależniających oraz psychoaktywnych. W interesujący sposób zostały ponadto omówione procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkoły z policją w sytuacjach podejrzenia ucznia o nietrzeźwość czy pozostawanie pod wpływem narkotyków.

W celu zobrazowania, jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci, uczestnicy spotkania obejrzeli  film, z którego można było m. in. dowiedzieć się, jak łatwo nasze zdjęcia, wpisy czy dane z portali społecznościowych są kradzione i wykorzystywane przez nieuczciwych użytkowników Internetu. Przy omawianiu wszystkich zagadnień panie policjantki odwoływały się do własnych, nierzadko tragicznych doświadczeń z życia zawodowego, by pokazać młodzieży, jak łatwo utracić zdrowie, wolność, radość, w końcu życie. Jednym z głównych efektów przeprowadzonych zajęć, było  uwrażliwienie uczniów na liczne zagrożenia i konsekwencje związane z piciem alkoholu, paleniem papierosów, zażywaniem narkotyków oraz wypracowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci oraz zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.