maj 2024

12 i 15 maja w trzech klasach ósmych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie uczennice klasy III B o kierunku policyjno-prawnym: Natalia Paszowska, Magdalena Szczerek, Katarzyna Zimny, Anna Najmrodzka i Julia Wnuk przeprowadziły „Żywą lekcję historii” dotyczącą życia i działalności policjantów z terenu Łopuszna zamordowanych w Starobielsku podczas II wojny światowej.

Powyższe lekcje to jednocześnie jeden z etapów tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Instytutu Pamięci Narodowej, Komendy Głównej Policji  i Ministerstwa Obrony Narodowej pod nazwą „Policjanci i Żołnierze w służbie historii”, którego celem jest między innymi pogłębienie wiedzy na temat historii Policji oraz wzmocnienie etosu policyjnej służby. Bohaterami przeprowadzonych lekcji byli lokalni, przedwojenni policjanci: urodzony w Czałczynie st. post. PP Bolesław Barcicki – służbę pełnił na wschodzie (na terenach obecnej Ukrainy) i aspirant PP Wojciech Kozłowski – od 1936 r. do września 1939 r. zastępca komendanta Posterunku PP w Łopusznie, którzy są upamiętnieni posadzonymi „Dębami Pamięci” przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie.

Ponadto nasze licealistki po prezentacji historii policjantów przedstawiły interesujący materiał składający się z różnych historycznych dokumentów filmowych i pisanych oraz utworów muzycznych pokazujących straszliwą zbrodnię rozstrzelania polskich jeńców wojennych (żołnierzy, policjantów, pracowników sądownictwa oraz urzędników państwowych) przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.

Lekcja bardzo podobała się ósmoklasistom, pozwoliła w nowatorski, a jednocześnie efektywny sposób zapoznać uczniów z ważnymi, choć nieco zapomnianymi, postaciami związanymi z naszą małą ojczyzną i zasłużonymi dla niej.