logo_erasmus_plusZagraniczne praktyki uczniów Technikum Hotelarskiego  w ramach Programu Erasmus Plus

Hotelarze z Łopuszna zdobywają Europę” numer projektu 20161PL01KA102024985- to nazwa projektu, jaki został przygotowany przez nauczycieli naszej szkoły i w wyniku postępowania konkursowego uzyskał całkowite dofinansowanie z Programu POVER będących na zasadach Programu Erasmus Plus, Akcja 1.1: Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego  ze środków Unii Europejskiej. Budżet projektu wynosi  313 027, 79 PLN.

GRUPA PROJEKTOWA

Program Erasmus Plus wszedł w życie 1 stycznia 2014 roku (więcej informacji o Programie Erasmus Plus na stronie www.erasmusplus.org.pl) i zastąpił dotychczasowy program: „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci w którym nasi uczniowie również brali udział w latach ubiegłych.

Zgodnie z założeniami projektu, jego wdrażanie rozpoczęło się 15 listopada 2016 r., a zakończenie realizacji przewidziane jest na dzień 14 czerwiec 2018 r. Koordynatorem projektu jest Katarzyna Sarnat.

W ramach Programu Erasmus Plus zostaną zorganizowane w listopadzie 2017 r. i kwietniu 2018 r. 4 tygodniowe praktyki zawodowe w hotelach w Hiszpanii dla trzydziestu uczniów technikum klas drugich i trzecich,  kształcących się w zawodzie technik hotelarz. Grupie będzie towarzyszył  nauczyciel przedmiotów zawodowych .

Naszym partnerem w projekcie jest hiszpańska firmaTRIBEKA TRAINING LAB S.L. Wzajemna współpraca obu instytucji gwarantuje  wysoką jakość praktyk i pozwoli z sukcesem zrealizować cele projektu.

Każdy z uczestników projektu przed wyjazdem na praktyki do Hiszpanii weźmie udział w 80 godzinach zajęć przygotowawczych  z języka zawodowego angielskiego, zajęć kulturowych  oraz przygotowania pedagogicznego- psychologicznego.

Po zakończeniu praktyk uczestnicy projektu otrzymają:

• certyfikaty wystawiane przez instytucje wysyłającą i przyjmującą z  potwierdzeniem zdobytych umiejętności,
  • dokument Europass Mobilność,
  • certyfikaty   ukończenia kursów przygotowawczych w Polsce wystawione przez realizatora zajęć

Realizacja projektu  ma na celu:

• zwiększenie praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych oraz mobilności uczestników w celu podniesienia ich potencjalnej atrakcyjności na rynku pracy,
  • zdobycie doświadczenia zawodowego w międzynarodowym środowisku przez uczestników Projektu,
  • nabycie przez uczestników kwalifikacji kluczowych dla możliwości uzyskania przyszłego zatrudnienia,
  • dostosowanie treści kształcenia zawodowego do potrzeb zmieniającego się rynku pracy,
  • opracowanie programu stażu lub modyfikacja treści nauczania  pod kątem wymagań pracodawców,
  • wzmocnienie umiejętności posługiwania się językiem obcym,
  • wzmocnienie pewności siebie uczestników pozwalającej na swobodne poruszanie się na rynku pracy,
  • podniesienie na wyższy poziom kształcenia zawodowego,
  • wzbogacenie oferty szkoły oraz jej prestiżu  w środowisku lokalnym,
  • nawiązanie współpracy między szkołą i przedsiębiorstwami,
  • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Hiszpanii.

Młodzież, uczestnicząca w projektach praktyk zagranicznych otrzymuje nie tylko cenne certyfikaty, ale z pewnością jest także bogatsza o unikalne  umiejętności i doświadczenia zawodowe oraz kompetencje społeczne, co zapewni jej po ukończeniu szkoły lepszą pozycję na rynku pracy. Możliwe, że niektórzy przyszłe stanowiska pracy obejmą w swoich zagranicznych miejscach praktyk.