SPORT
KALENDARZ
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami obchodzony jest na całym świecie corocznie 3 grudnia. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowane zostały zajęcia warsztatowe, których celem  było przybliżenie uczniom problemów osób z niepełnosprawnością. Ponadto uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną, która zawierała informacje dotyczące rodzajów niepełnosprawności oraz obejrzeli krótkie filmiki traktujące o zachowaniu się w stosunku do osoby z niepełnosprawnością.

Uczniowie wykonali plakaty tematyczne: „Jak pokonać barierę w kontakcie z osobą niepełnosprawną” i „ Aby w naszej szkole osoby niepełnosprawne czuły się bezpieczne, chcemy…”. Została przygotowana wystawa prac artystycznych i rękodzieł podopiecznych Fundacji z Uśmiechem z Józefiny. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przyjęły formę akcji informacyjnej i przypominającej, że osoby niepełnosprawne są blisko nas. Mają oni takie same potrzeby jak my i chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami.

Wszystkie działania odbyły się w atmosferze sympatii, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że niepełnosprawność to nie tylko ograniczenia, ale przede wszystkim duch walki i często pokonywanie kolejnych stopni swoich możliwości. 

Działania takie mają na celu zwrócenie szczególnej uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.

Zapraszamy zatem całą społeczność szkolną do obejrzenia prezentacji multimedialnych i filmików przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Celebrowanie takich wydarzeń jak Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest niewątpliwie ważne i potrzebne. Kluczowym jest jednak, aby również na co dzień pamiętać, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla każdego bez względu na jego sprawność, zaś szukanie płaszczyzn do owocnego, wspólnego funkcjonowania jest naszą odpowiedzialnością.
https://view.genial.ly/638bdc22bbff69001796f411/presentation-watercolor-presentation-ii

Prezentację wykonała uczennica klasy IIE Amelia Bednarczyk.

Dodaj komentarz