SPORT
KALENDARZ
grudzień 2023
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

,,W porze żniw na tej rozległej równinie ziemia wydawała się złotym fundamentem dźwigającym błękitną kopułę…” – to tylko jeden z licznych poetyckich opisów nadniemeńskiego pejzażu ukazanego na kartach wydanej w 1888 roku powieści ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Jedno z najwybitniejszych dzieł polskiego pozytywizmu porusza ważną dla Polaków tematykę patriotyczną i społeczną, ale nie brak tu także dramatów jednostki oraz nastrojowych wątków miłosnych.

W roku 2023, a więc w 160. rocznicę powstania styczniowego, ,,Nad Niemnem” staje się jeszcze bardziej aktualne; ukazuje bowiem ten ważny zryw narodowowyzwoleńczy jako fundament polskiej tradycji i narodowej pamięci. Z tego powodu to właśnie dzieło Orzeszkowej zostało wybrane lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. 13 września wydarzenie to zostało zorganizowane przez MGOSiR i MGBP w Łopusznie przy współpracy z Dyrekcją, zespołem polonistów oraz uczniami Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, a odbyło się na terenie MGOSiR. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia w tematykę powieści przez Kierownika MGBP Panią Małgorzatę Gawędę. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Pani Irena Marcisz odczytała początkowe sceny nadniemeńskiej epopei. Młodzież reprezentująca naszą szkołę również przedstawiła najważniejsze fragmenty powieści, a każdy z nich został poprzedzony krótkim wprowadzeniem ułatwiającym właściwe zrozumienie utworu.

W malowniczej i spokojnej scenerii wybrzmiały więc urzekające opisy polskich żniw, wesel, postaci Benedykta Korczyńskiego, kłótni, ale i zgody między Witoldem a ojcem, czy w końcu znane fragmenty opisujące dwie mogiły. Po głównej części wydarzenia publiczność została zaproszona do krótkiego quizu na temat ,,Nad Niemnem”. Wiele nagród w konkursie zdobyli uczniowie naszej szkoły. Kolejną atrakcją okazała się interesująca prelekcja Pana Grzegorza Szymańskiego z Zagrody Edukacyjnej ,,Ostoja Dworska” z Leśnicy, który przybliżył wydarzenia z 1863 roku i zaprosił do obejrzenia wystawy historycznej poświęconej powstaniu styczniowemu. Miłym akcentem był także poczęstunek i tort dla wszystkich uczestników.

Składamy serdeczne podziękowania Organizatorom Narodowego Czytania za profesjonalne przygotowanie wydarzenia i zaproszenie do współpracy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie na nowo odkrywać piękno utworu Orzeszkowej i stać się częścią wspaniałego projektu. Dziękujemy także uczennicom i uczniom Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie za zaangażowanie, chęć udziału, doskonałą interpretację prozy oraz godne reprezentowanie naszej szkoły.

Dodaj komentarz