SPORT
KALENDARZ
Maj 2021
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

29 czerwca br. ogłoszono wyniki czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu dla uczniów policyjnych klas mundurowych  „Policjanci w służbie historii” zorganizowanego przez IPN i Komendę Główną Policji.

Jego celem jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczpospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.  W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom, miejsca pamięci z nimi związane oraz przekazują zdobytą wiedzę innym. W oparciu o zdobyte na temat postaci informacje wykonują 3 zadania:

  1. PREZENTACJA BOHATERA – opracowują biogram postaci i przygotowując krótki film 3 minutowy prezentujący jego służbę na rzecz Państwa Polskiego.
  2. MIEJSC PAMIĘCI – odnajdują i opisują miejsca pamięci związane z wybraną postacią.
  3. ŻYWA LEKCJA HISTORII – przygotowują i przeprowadzają „żywą lekcję historii” dla dowolnej grupy, której uczestnicy będą mieli możliwość poznania historii związanej z postacią oraz miejscem/miejscami pamięci. W lekcji muszą uczestniczyć  osoby spoza szkoły uczestników projektu.

Do tegorocznej edycji zakwalifikował się zespół uczennic naszego liceum z klasy II A w składzie: Justyna Kowalczyk, Gabriela Szczerek, Emilia Stępień, które zaprezentowały sylwetkę komisarza PP Lucjana Menke – przedwojennego Komendanta Powiatowego we Włoszczowie. Przygotowanie pracy konkursowej było bardzo trudne z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii, jednak udało się im stworzyć film oraz zebrać szczegółowe informację o miejscach pamięci kom. Lucjana Menke a nawet przeprowadzić lekcję online w jednej ze szkół włoszczowskich. Przesłana praca znalazła się w ścisłym finale konkursu i zdobyła wyróżnienie wraz z nagrodami rzeczowymi.  Uczestniczkom konkursu gratulujemy. Opiekunem realizacji konkursu był Pan Artur Szkot nauczyciel przedmiotów prawno-policyjnych.

Link do filmu konkursowego: https://www.youtube.com/watch?v=nDJO_6EvSEw

Dodaj komentarz