SPORT
KALENDARZ
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Poznaliśmy laureatów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej – Działania AK w czasie II wojny światowej na Kielecczyźnie, zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Młodzież zmagała się z testem wiedzy o AK oraz przygotowała pocztówki upamiętniające jej działalność.

Uroczyste ogłoszenie wyników Powiatowego Konkurs Wiedzy o Armii Krajowej odbyło się 1 marca w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Uczniów biorących udział w konkursie, nauczycieli i dyrektorów szkół powitał gospodarz i inicjator
konkursu, starosta kielecki Mirosław Gębski. Obecny był także wicestarosta kielecki Tomasz Pleban oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach – Cezary Majcher i Mariusz Ściana, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki
Izabela Dziewięcka, kierownik Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach Elżbieta Krężołek i przedstawiciel Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty – Łukasz Maj.
Starosta kielecki Mirosław Gębski podziękował młodzieży za udział w konkursie, a nauczycielom i dyrektorom szkół za ich przygotowanie. Starosta zaznaczył, że rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Armii Krajowej odbywa się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Te dwie organizacje spajają się ze sobą, bo zdecydowana większość Żołnierzy Wyklętych to byli wcześniej żołnierze Armii Krajowej, którzy gdy Europa świętowała po 1945 roku, w dalszym ciągu z bronią w ręku walczyli o niepodległość Polski – mówił starosta. – Żołnierze Armii Krajowej nie godzili się z podporządkowaniem Polski czerwonej Rosji, z terrorem komunistycznym.
Głos zabrała także kierownik Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach Elżbieta Krężołek – Cieszę się, że taki konkurs zrodził się w Starostwie Powiatowym w Kielcach. Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi uczniowie utrwalili wiedzę o Armii Krajowej, wyjątkowej na skalę światową formacji, poznali zasłużone postacie związane z regionem świętokrzyskiego, takie jak major Jan Piwnik „Ponury”, major Eugeniusz Kaszyński „Nurt”, czy Antoni Heda ”Szary”-
mówiła.
Edyta Krężołek przedstawiła też krótką prezentację multimedialną dotycząca generała Augusta Emila Fieldorfa pseudonim „Nil”.
Następnie wystąpiła młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie, która zaśpiewała między innymi piosenkę „Biały Krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar.
W końcu przyszedł czas na uroczyste podsumowanie wyników Powiatowego Konkursu Wiedzy o Armii Krajowej. Konkurs adresowany był do szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu kieleckiego. Jego celem było pogłębienie wiedzy wśród uczniów o działalności i zadaniach Armii Krajowej, kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz integracja młodzieży zainteresowanej historią.
Konkurs został przeprowadzony w dwóch formach: testu wiedzy oraz konkursu plastycznego.
W teście wiedzy o Armii Krajowej wzięło udział ponad 50 uczniów z terenu powiatu kieleckiego. Test składał się z pytań zamkniętych i otwartych, a na ich rozwiązanie młodzież miała 60 minut. Uczestnicy musieli, np. wybrać odpowiednią datę powstania Armii Krajowej, zaznaczyć właściwe kryptonimy Okręgu radomsko-kieleckiego AK, czy przyporządkować pseudonimy do nazwisk dowódców świętokrzyskich oddziałów AK. Testy zostały przeprowadzone na terenie szkół, do których
uczęszczali uczestnicy konkursu. Oceniły je specjalnie powołane szkolne komisje konkursowe, które wyłoniły laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca. Z laureatów wyłonionych w poszczególnych szkołach, na poziomie powiatu najlepszy wynik osiągnęła Kalina Rutkiewicz z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach, która zajęła I miejsce. – Od zawsze lubiłam historię i łatwo szła mi nauka tego przedmiotu, a kiedy zaproponowano mi udział w tym konkursie od razu
się zgodziłam. Przygotowania do konkursu zajęły mi sporo czasu, a pomagała mi moja nauczycielka Anna Ulatowska, która podsuwała mi różne artykuły do przeczytania, omawiała ze mną poszczególne tematy. Dzięki temu konkursowi dowiedziałam się dużo o działaczach AK ”Cichociemnych”, takich jak Jan Piwnik „Ponury” i teraz mogę bardziej docenić to, co dla nas zrobili – mówiła.
II miejsce, ex aequo zajęli :Roksana Raczyńska z Powiatowego Zespołu Szkół w Chmielniku i Piotr Sidwa z Powiatowego Zespołu Szkół w Bodzentynie.


Konkurs plastyczny polegał na przygotowaniu przez uczniów pocztówki upamiętniającej działalność Armii Krajowej na Kielecczyźnie. Młodzież mogła wykonać swoje prace dowolną techniką plastyczną – np. ołówkiem, kredką, farbami plakatowymi, akwarelą, czy pastelami, na kartce w formacie A4.
Na konkurs wpłynęło 10 prac plastycznych.
I miejsce – Nikita Postovytiuk – Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach
II miejsce – Dominika Piwowarska – Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku
III miejsce, ex aequo – Maja Gajek – Powiatowy Zespół Szkół w Chęcinach i Amelia Orkisz – Powiatowy Zespół Szkół w Chmielniku.
Laureaci otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane przez kieleckie starostwo, a także upominki od partnera konkursu – Instytutu Pamięci Narodowej – Delegatura IPN w Kielcach oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Dyplomy za przygotowania ucznia do konkursu otrzymali także nauczyciele historii.
Patronat honorowy nad konkursem sprawował Świętokrzyski Kurator Oświaty.
GRATULUJEMY wszystkim uczestnikom i laureatom.

Dodaj komentarz