maj 2024

15 czerwca 2023 r. wyróżniający się w nauce, sporcie oraz najbardziej aktywni w pracach na rzecz klasy i szkoły uczniowie PZS w Łopusznie pod opieką nauczycieli wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Została ona sfinansowana przez Pana Krzysztofa Sobonia – Radnego Powiatu Kieleckiego. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Sejmu RP dzięki uprzejmości i zaproszeniu ze strony Pani Poseł Agaty Wojtyszek.

W sercu demokratycznego państwa, czyli Parlamencie RP, uczniowie zapoznali się m.in. z historią Sejmu, jego funkcjami, organami, procesem ustawodawczym, ale też dowiedzieli się od Pani Agaty Wojtyszek, jak wygląda praca parlamentarzysty. Ponadto była to okazja do zobaczenia od środka sali posiedzeń Sejmu i Senatu, holu głównego (tu mieści się tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej i korytarza marszałkowskiego. Miłym akcentem podczas zwiedzania sali obrad były pozdrowienia skierowane przez wicemarszałka Sejmu RP dla uczniów naszej szkoły. Podczas pobytu w Sejmie młodzież dostrzegała parlamentarzystów znanych z telewizji i pierwszych stron gazet. W celu utrwalenia i zapamiętania zdobytych wiadomości na zakończenie zwiedzania wszyscy otrzymali od Pani Poseł Agaty Wojtyszek zestaw edukacyjny oraz dodatkowy upominek – pakiety pysznych, zdrowych przekąsek. Niewątpliwie zwiedzanie parlamentu było interesującym i wyjątkowo pouczającym przeżyciem dla naszej młodzieży. Tego typu inicjatywa wyjazdu edukacyjnego pozwala na zapoznanie się z ważnymi instytucjami życia społeczno-gospodarczego, które najczęściej widuje się tylko na ekranach telewizyjnych.

Kolejnym punktem pobytu w stolicy był spacer ulicami Warszawy, który zorganizował i poprowadził nasz krajan, solista operowy, muzyk i kompozytor Pan Wiktor Kowalski. Uczestnicy obejrzeli Stare Miasto, podziwiając Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski oraz Pałac Prezydencki. Byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Mieli możliwość odwiedzenia uroczych warszawskich kafejek oraz zakupienia ciekawych pamiątek.

Sponsorowi i organizatorom tej wycieczki serdecznie dziękujemy!