SPORT
KALENDARZ
grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

01. obeserwatorium astronomiczne UMK Toru+äW ramach realizacji innowacji pedagogicznych (edukacja prawno-policyjna i bezpieczeństwo wewnętrzne) licealiści z klasy IA i IIA oraz wybrani gimnazjaliści z Łopuszna i Krasocina uczestniczyli w dniach 6 – 9 czerwca br. w wyciecze szkoleniowo-turystycznej do Trójmiasta.
Trasa wycieczki wiodła m.in. przez: Toruń (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), Gdynię (oceanarium), Sopot (molo, Monciak), Gdańsk (Wyspa Sobieszewska, wykład z zakresu kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, starówka, Centrum Rekreacyjno – Sportowe Fun Arena), Malbork (zamek krzyżacki), Łódź (zakłady Izraela Poznańskiego, nowoczesna galeria Manufaktura).

I przystanek – Toruń

W Piwnicach koło Torunia uczestnicy zwiedzili Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, służące obserwacji kosmosu, badaniom naukowym, popularyzacji wiedzy o wszechświecie. Zwiedzanie obserwatorium zostało podzielone na dwie części – radioastronomiczną oraz dotyczącą astrofizyki i astronomii optycznej. Podczas dwugodzinnej lekcji prowadzonej przez astrofizyka z UMK zademonstrowano historyczny i nowoczesny warsztat pracy astronoma. W pawilonie obserwacyjnym można było zobaczyć m.in. największy teleskop w Polsce, w pełni zmodernizowany zwierciadlany teleskop Schmidta-Cassegraina oraz historyczny astrograf Drapera, natomiast w Katedrze Radioastronomii dwa radioteleskopy: o średnicy 15m i 32m – największy w Polsce i naszej części Europy. Na toruńskiej gotyckiej starówce delektowano się smakiem i aromatem pierników. Przed godziną 20:00 przywitano Bałtyk.

II przystanek – Gdynia

W drugim dniu wycieczki uczniowie udali się do oceanarium na gdyńskim Skwerze Kościuszki, gdzie obserwowali różne stworzenia żyjące w morzach i oceanach. Następnie obejrzeli dwa nasze największe żaglowce Dar Młodzieży i Dar Pomorza oraz niszczyciel Błyskawica.

III przystanek – Sopot

Po południu uczniowie pojechali do Sopotu. Udali się na słynne molo oraz ulicę Bohaterów Monte Cassino, tzw. Monciak.

Uczniowie obejrzeli urokliwy zachód słońca na plaży Wyspy Sobieszewskiej w otoczeniu rezerwatu przyrody Ptasi Raj.

IV przystanek – Gdańsk

W trzecim dniu wycieczki uczniowie uczestniczyli w wykładzie z zakresu kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, zwiedzili starówkę z Fontaną Neptuna i Gdańskim Żurawiem. Po południu uczestnicy udali się na stadion Energy do Centrum Rozrywkowo-Sportowego Fun Arena. Odbyli zjazd kolejką tyrolską nad stadionem, uczestniczyli w zajęciach na trampolinach, warsztatach parkour oraz skorzystali z gokartów i symulatorów wyścigów rajdowych. Uczniowie wzięli również udział w grze typu live escape game, polegającej na wydostaniu się z zamkniętego pokoju w ciągu 60 minut. Pobyt w Fun Arenie zakończyły rozgrywki na „ZOLTAR Apokalipsa” największej w Trójmieście arenie paintballa elektronicznego.

V przystanek – Malbork

W czwartek uczniowie pożegnali Bałtyk i wyjechali do Malborka, by zwiedzić krzyżacką gotycką twierdzę obronną.

VI przystanek – Łódź

W stolicy włókiennictwa i przemysłu modowego uczniowie podziwiali połączenie XIX-wiecznej zabudowy Łodzi, czyli zakładów Izraela Poznańskiego z nowoczesną galerią Manufaktura.

Wyjazd zorganizowali: pani Anna Szymkiewicz – wychowawca klasy IIA oraz pan Artur Szkot – autor innowacji pedagogicznych.

Dodaj komentarz