SPORT
KALENDARZ
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

27 kwietnia 2022r. w Starostwie Powiatowym w Kielcach odbył się konkurs na najciekawszą prezentację p.n. ,,Mój zawód- moja przyszłość”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach projektu „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego”. Konkursowe prezentacje przygotowało wraz z opiekunami i przedstawiło dziesięć zespołów: sześć z Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie i po dwa ze szkół w Chęcinach i Chmielniku. >>>GALERIA I INFORMACJE<<<

Najważniejszym celem projektu było uświadomienie młodzieży, jak ważny jest wybór ścieżki zawodowej. Przy okazji uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności publicznego wystąpienia przed słuchaczami.
Uczniowie w przygotowanych prezentacjach przedstawili zalety wybranych przez siebie zawodów. Wielu postawiło na informatykę, ale byli również przyszli fryzjerzy, ekonomiści oraz kierowca mechanik.

– ,,Projekty takie jak ten pokazują młodzieży, jakie znaczenie ma właściwy wybór zawodu. Praca, którą wykonujemy, nie powinna być tylko obowiązkiem, ale musi dawać nam także satysfakcję. Życzę Wam, abyście w przyszłości dokonali prawidłowych wyborów i w tych wyborach byli konsekwentni, a przy tym podnosili kwalifikacje, stając się specjalistami w swoich dziedzinach” – mówił wicestarosta Tomasz Pleban.

W skład komisji konkursowej weszli:

  1. Tomasz Pleban- Wicestarosta  Powiatu w Kielcach,
  2. Ewa Kiniorska- Dyrektor Wydziału Strategii i Rozwoju
  3. Andrzej Parandyk- właściciel Szkoły Jazdy „Piekoszów”
  4. Krzysztof Łysak- Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach
  5. Małgorzata Grzegorczyk- Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Jury nie miało łatwego zadania, wszystkie zespoły było bardzo dobrze przygotowane, a prezentacje uczniów osiągnęły bardzo wysoki poziom.

I miejsce zajęli uczniowie PZS w Łopusznie: Kinga Stępień i Jakub Węgierek- pod kierunkiem opiekuna merytorycznego pani mgr inż. Eweliny Graur. Grupa przedstawiła zawód fryzjera.

– Prezentację przygotowywaliśmy, bazując na naszej wiedzy, którą gromadziliśmy przez ostatnie cztery lata nauki w naszym technikum – mówili uczniowie PZS w Łopusznie. –  Fryzjer jest osobą budującą wizerunek człowieka. Dobierając fryzurę, musimy zwrócić uwagę na szereg czynników, takich jak wygląd klienta, a nawet miejsce jego pracy. Fryzjerstwo pozwala na rozwijanie własnej kreatywności. Dziesiątki kolorów, stylów, upięć i cięć – aby opanować wszystkie i wybrać te, które będą odpowiadać klientowi, trzeba mieć gust, wyobraźnię i doświadczenie. To cenna umiejętność rozwijana wraz z czasem spędzonym w salonie fryzjerskim.

II miejsce zajęli: Marlena Janiszewska, Sylwia Czerwińska oraz  Aleksandra Dziedzic, których opiekunem merytorycznym była pani mgr Katarzyna Pniewska. Grupa zaprezentowała zawód ekonomisty.

– Nasza prezentacja dotyczyła ekonomii i powodów, dla których wybrałyśmy ten zawód. Poruszyłyśmy sprawę tego, gdzie po ukończeniu nauki w technikum o takim profilu można znaleźć pracę, gdzie dalej się kształcić, jak wykorzystać dostępne staże i praktyki.  Ekonomiści są potrzebni w każdej firmie. Ekonomista zajmuje się kompletowaniem, uzgadnianiem i kompleksową analizą informacji gospodarczych, planuje i optymalizuje wydatki finansowe, koszty pracy. Jego obszar działania obejmuje również przygotowywanie i prowadzenie biznesplanów, kalkulację kosztów produkcji, badania marketingowe, analizę sytuacji rynkowej. Ekonomista posiada kompetencje w zakresie kontroli działalności finansowej i gospodarczej przedsiębiorstwa, kontroli wykonania budżetu.

Uczniom życzymy wielu sukcesów w pracy w wybranych przez siebie kierunkach kształcenia!!

Projekt „Kształcenie zawodowe gwarancją rozwoju Powiatu Kieleckiego” współfinansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WŚ na lata 2014-2020.

Dodaj komentarz